SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Vytvoril 1 400 betlehemov, aj mikroskopické z rybích kostí a zrniek ryže

Fantázii sa medze nekladú.

V papierovom betleheme zo Španej Doliny z rokov 1921 - 1923 valach bráni valaškou ovcu, nevedno však, či pred medveďom alebo vlkom. (Zdroj: Slovenské banské múzeum)

Ťavy a ovečky, exotické palmy a smrečina, černoško a valach s fujarou, murované orientálne mestá a drevené salaše. Spojenia, ktoré môžu pôsobiť bizarne. Fungujú však v ľudových betlehemoch, fenoméne, ktorý kedysi sprevádzal slovenské Vianoce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vznikli ich tisíce, niektoré na vysokej umeleckej úrovni, iné gýčové. Ich autori si vypomáhali, čím sa dalo.

Betlehem v jadierku

Tento betlehem je zrejme najmenší na svete. Ak aj nie, nemôže mať k tomu ďaleko. Meria len zopár milimetrov a aby ste videli Ježiška a zvyšné postavičky, potrebujete lupu.

Miniatúrny betlehem vytvoril žilinský majster Jozef Práznovský.

„Vyrobil som ho z nového korenia a do Slovenskej knihy rekordov sa dostal ako najmenší vyrobený betlehem s rozmermi 6 krát 6 milimetrov. To bolo pred pár rokmi, v súčasnosti má už len 5 krát 5 milimetrov, lebo sa scvrkol. Korenie som považoval za ideálny materiál, nečakal som, že sa ešte tak vysuší,“ opisuje.

Práznovský vyrába betlehemy už 22 rokov, doposiaľ ich podľa vlastných slov vyrobil viac ako 1400. Vytvára betlehemy rôznych veľkostí, tie mikroskopické z rybích kostí, z jadierok ovocných plodov, z kôstok rôznych tekvíc a ovocia. Úplne najmenšie figúrky vysekáva do ryže.

Na vznik miniatúr používa lekárske skalpely, sú veľmi ostré a vhodné na precíznu prácu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Keď robím malé maštaľky z lieskového orecha, pistácie alebo z liči, tak útle postavičky vyrezávam celý týždeň. Ďalší týždeň ich pozorne maľujem, musím čakať, kým farby uschnú a až nasledujúci týždeň sa začne samotná inštalácia postavičiek. Takže neviem povedať, koľko času zaberie výroba jedného miniatúrneho betlehema, pretože ich robím niekoľko naraz,“ vysvetľuje.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu