SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Povinné očkovanie máme 185 rokov, fungovalo za monarchie, totality aj v demokracii

Antivaxeri nie sú ničím novým.

Povinné očkovanie pri tuberkulóze najprv zahŕňalo deti, potom aj dospelých, na fotografii záber z Bratislavy-Rače 8. septembra 1948. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

Choroba je nebezpečná a zomierajú na ňu tisíce, kosí medzi boháčmi aj chudobou. Niektorí veria poverám, iní tomu, že ide o trest Boží.

Keď sa zjaví možnosť záchrany, mnohí si s úľavou vydýchnu a vakcína sa rýchlo šíri Európou. Ibaže tak ako si jedni sľubujú koniec pliagy, druhí sa začnú ozývať proti očkovaniu.

Na jednej strane sú propagačné brožúry, na druhej strane protiočkovacie letáky a konšpirácie. Účinky vakcíny sú vraj neisté a človek po nej dostane zvieracie sklony, narastú mu chlpy a kopytá. Štáty zavádzajú povinné očkovanie a nastúpiť musia pokuty, tresty, žandári a vojaci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Situácia už pred dvoma storočiami pri očkovaní proti kiahňam v mnohom pripomína dnešok. Antivaxerstvo neprišlo s internetom a štát mal podobné problémy s realizáciou očkovania ako dnes.

Ukameňovaní ľudom

„Varujem očkovateľov kiahní, aby nechodili do Uhorska, pretože by boli naším ľudom ukameňovaní, natoľko ten nenávidí čo i len zmienku o takom čine. Doteraz sa v celom kráľovstve nevyskytol ani jeden pokus o očkovanie.“

Načítavam...Z kravína k prvej vakcíne. Ako sa začalo očkovať? (repríza)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotifya RSS. Iné podcasty SME.

Tieto vety napísal Fridrich Jakub Fuker, praktický lekár z košickej rodiny, vo svojom diele O zdraví a chorobách Uhorska z roku 1777.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu