SME
Štvrtok, 20. január, 2022 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Výber rozhovorov: O vyčerpaných zdravotníkoch, obrátených antivaxeroch či hlúposti dospelých

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Manželka premiéra Lucia: Keby nebol taký zmierlivý, vláda by už nefungovala

Lucia Hegerová. Lucia Hegerová. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Nie je bežné, aby manželky predsedov vlád poskytli médiám dlhší rozhovor. Aj manželka aktuálneho premiéra Lucia Hegerová doposiaľ váhala a nebola si istá, koľko zo súkromia takto môže stratiť. Jej predchodkyne - Svetlana Ficová či Pavlína Matovičová - sa verejnému vystupovaniu tiež radšej vyhýbali.

V rozhovore pre SME Lucia Hegerová vysvetľuje, že deti často vnímajú iba pre ne zábavnú stránku funkcie premiéra, ako je pekné auto či ochrankár, no rodina musela zmeniť svoje zvyky. Opisuje, ako ich v paneláku v bratislavskej Dúbravke stráži ochranka, ako vyzerá ich cesta do škôlky a na dovolenku, aj ako vyrastala v ateistickej rodine, no dnes je veriaca.

Skryť Vypnúť reklamu

Chápe, prečo ľudia na prejavy viery členov spoločenstva charizmatikov, kde pôsobí, reagujú rozpačito.

Matovič je vďačný objekt, nevie sa ovládať

Samo Marec. Samo Marec. (zdroj: Archív SME/Vladimír Šimíček)

Jeho trefné postrehy plné irónie číta celé Slovensko. Nie každému jeho štýl vyhovuje, má aj veľa neprajníkov. Nepíše len o politike, ale aj o športe. Vyšlo mu viacero kníh, vrátane beletrie.

Samuel Marec je publicistom, prekladateľom, scenáristom, blogerom, pohybuje sa aj v reklamnej brandži. Cestuje najradšej vlakom, medzi Bratislavou a Vysokými Tatrami, kde je stále doma a kde sme ho aj zastihli. V slovenských veľhorách má stále trvalý pobyt, lebo vraví, že je viac byť z Vysokých Tatier ako z Ružinova. Vo Vysokých Tatrách býva na sídlisku so štýlovým názvom Sibír, zároveň jedenásť rokov pôsobí v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Dá sa s ním hovoriť o všetkom možnom a všetko možné aj prezradil v rozhovore.

Podnikatelia začnú kvôli Matovičovi buď špekulovať, alebo o nich prídeme

Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík. Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík. (zdroj: SME/Marko Erd)

Minister financií Igor Matovič predstavil rozsiahlu víziu daňovo-odvodovej reformy. Obsahuje rad opatrení od podpory rodiny cez zdaňovanie práce a firiem až po vyššie dane a odvody pre živnostníkov.

Návrh reformy už vyvolal reakciu samospráv, odborárov i podnikateľskej verejnosti. Skepticky sa naň pozerá aj prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík. Niektoré časti reformy síce označuje ako prospešné, no ako celok ju považuje za nekoncepčnú.

„Žiaľ, namiesto hľadania zásadných úspor vo výdavkoch ide návrh opačným smerom a snaží sa nájsť dodatočné zdroje nielen na vykrytie výpadku spôsobeného znížením niektorých daní a odvodov, ale aj na ďalší sociálny balíček,“ vraví Ján Solík v rozhovore pre INDEX.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdravotníci nevidia svetlo na konci tunela. Sú vyčerpaní

Jerguš Ridzoň Jerguš Ridzoň (zdroj: Archív J.R.)

Počas lockdownu v druhej vlne pandémie mal Jerguš Ridzoň pocit, že svoj čas nevyužíva dostatočne efektívne. Rozhodol sa preto, že pôjde do nemocnice pomáhať zdravotníkom.

Zo začiatku si myslel, že bude iba prekladať nejaké škatule, ale situácia bola taká vážna, že sa ocitol na covidovom ARE.

„Prvýkrát to pre mňa bol šok. Bol to moment, keď si chce človek chytiť ústa a povzdychnúť. Ale nemôže, lebo má na sebe skafander. A keďže sa nedá robiť nič iné, tak to preskočí a jednoducho sa len vrhne do práce. Robím to preto, že to je práca, ktorú treba urobiť. Aj zdravotníci to robia preto, že to je práca, ktorú treba spraviť. Nikto iný to nespraví. Na covidových pacientov nie je pekný pohľad, ale človek si naozaj dokáže zvyknúť takmer na všetko,“ hovorí pre SME.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dobrovoľník v nemocnici pracuje aj počas tretej vlny. Na sociálne siete napísal status, v ktorom hľadal ďalších ľudí, ktorí by mohli prísť pomôcť. Za pár dní sa mu ozvalo viac ako 80 ľudí. Ak by len 20 z nich skutočne prišlo do nemocnice, bude šťastný.

Bývalá antivaxerka chápe strach z očkovania. Nedokážete mať vtedy nadhľad

Kateřina Trávničková. Kateřina Trávničková. (zdroj: Archív K. T.)

Postoje ľudí, ktorí sa boja očkovania, chápe. Česká influencerka Kateřina Trávničková si týmto strachom tiež kedysi prešla. Bývalá antivaxerka dnes už očkuje svoje deti a má aj vakcínu proti covidu. Na Instagrame sa venuje informovaniu o výchove detí metódou montessori.

Pre denník SME porozprávala, ako sa v nej zrodil strach z očkovania, ako ju v ňom utvrdili lekári a ako sa nakoniec dostala na cestu očkovania.

Pacient s rakovinou semenníkov odmietol liečbu, lebo si chcel splniť sny. Nestihol to

Profesor Dalibor Ondruš je prednostom I. onkologickej kliniky LF UK a Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Profesor Dalibor Ondruš je prednostom I. onkologickej kliniky LF UK a Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. (zdroj: SME/Marko Erd)

Zhruba každý pracovný deň v roku sa jeden slovenský muž dozvie, že má rakovinu semenníka. Vyjadrené v číslach výskytu tohto onkologického ochorenia je Slovensko šieste najhoršie v Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

„Avšak v súčasnosti na Slovensku okolo 95 percent pacientov prežíva minimálne päť rokov od stanovenia diagnózy nádoru semenníka, bez ohľadu na štádium ochorenia,“ hovorí prednosta I. onkologickej kliniky Lekárskej fakulty UK a Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave prof. MUDr. Dalibor Ondruš, DrSc.

Politici nahrávajú neplatičom

Partner advokátskej kancelárie Soukeník - Štrpka Milan Gocník. Partner advokátskej kancelárie Soukeník - Štrpka Milan Gocník. (zdroj: SME/Marko Erd)

"V medzinárodnom chápaní sa najväčšie svetové advokátske kancelárie podieľajú
na zákazkách verejného sektora, dokonca sa tým marketingovo propagujú. Je to úplne prirodzené a všetci to vnímajú ako prestíž, nie ako niečo, čo by mali kancelárie tajiť," hovorí partner advokátskej kancelárie Soukeník — Štrpka Milan Gocník o význame verejných zákaziek na právne služby.

Gocník odmieta, že by verejné zákazky mohli slúžiť na "krížové" dotovanie nízkych cien pre klientov zo súkromného sektora. "Takéto uvažovanie je nezmyselné a vychádza skôr z neznalosti," vraví.

Skryť Vypnúť reklamu

Kancelária Soukeník — Štrpka sa okrem iného venuje aj vymáhaniu pohľadávok, Gocník v rozhovore vysvetľuje, ako na ne dopadla pandémia ochorenia Covid-19.

"Pohľadávky sa viac-menej nepredávali, segment stagnoval a opätovne ožil v posledných dvoch-troch mesiacoch," vraví a dodáva, že dlžníci sa pri neplatení čoraz častejšie vyhovárajú na politické vyhlásenia o exekučnej amnestii.

Nikomu neprajem zažiť ozbrojený útok, ale každý by potom bol citlivejší k utečencom

Michaela Danišová. Michaela Danišová. (zdroj: SME/Marko Erd)

Robila čašníčku aj predavačku, dva roky strávila v Afrike, pri zmierovaní ozbrojených konfliktov. Za najťažšiu prácu však považuje učenie.

"Učiť dobre a s nasadením znamená obetovať voľný čas, čas strávený s rodinou, priateľmi. Našťastie aj nanešťastie z tej práce vlastne nikdy neodchádzate," hovorí Michaela Danišová.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas pôsobenia v Kongu zažila ozbrojený útok a zistila, že konflikty sa len ťažko dajú riešiť zásahom zvonka. Dnes učí deti kriticky myslieť a zisťuje, že väčšina ôsmakov nikdy nepočula o holokauste.

Na hranici nie je kríza a už vôbec nie migračná

Nicolas Tenzer. Nicolas Tenzer. (zdroj: SME/Marko Erd)

Západní lídri neberú Vladimira Putina vážne, varuje v rozhovore pre SME francúzsky analytik Nicolas Tenzer.

Vysvetľuje, prečo podľa neho nemá zmysel o Bielorusku alebo Sýrii rokovať s Putinom, čo hovorí o jednote Európskej únie výstavba plynovodu Nord Stream 2 alebo aké ruské snahy o zasahovanie očakáva pred budúcoročnými francúzskymi prezidentskými voľbami.

Na Západe ľudia pristupujú k obetiam odlišne podľa toho, či ide o kresťana, alebo moslima, hovorí Tenzer, podľa ktorého sa na poľsko-bieloruskej hranici neodohráva kríza a už vôbec nie migračná.

Skryť Vypnúť reklamu

Narodil sa s rázštepom podnebia: Hlúposť dospelých je horšia ako krutosť detí

Spisovateľ Lukáš Cabala. Spisovateľ Lukáš Cabala. (zdroj: Rena Bena Černayová, Archív L.C. )

Podľa štatistík sa na Slovensku narodí priemerne jedno dieťa s rázštepom na 600 až 650 obyvateľov. Do týchto číselných údajov zapadol v roku 1986 aj spisovateľ Lukáš Cabala, ktorý sa tiež narodil s vrodenou vývojovou chybou.

"V celej rodine som prvý človek s rázštepom. Pri tejto téme sa u nás najčastejšie skloňoval Černobyľ. Mama bola tehotná presne v tom období, keď sa táto katastrofa zamlčiavala a vlády socialistických krajín nechali ľudí vystavených možnému žiareniu. Ale nemôžem povedať, že by si touto príčinou boli lekári istí, no vraví sa, že potom bolo viac detí s rázštepom, než bývalo bežné. Ale zároveň dodávam, že ja tieto štatistiky k dispozícii nemám," hovorí pre SME.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho život ukazuje, že za každým číslom v štatistike je aj konkrétny ľudský príbeh. Pre rázštep podnebia trpí autor aj ďalšími zdravotnými problémami. Trápia ho bolesti chrbta, na jedno ucho slabšie počuje, má problém so zdvojovaním obrazu (takzvaným strabizmom) či so zatekaním stravy do nosa.

Napriek tomu úspešne vedie rodinný antikvariát Čierne na bielom a napísal už dve beletristické knihy. Jeho debut Satori v Trenčíne bol tento rok nominovaný na prestížne ocenenie Anasoft litera.

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

 • Tak bolo: Vďaka Turkom sa na Slovensku pestovala ryža aj sa korunovali králi, hovorí historik a učiteľ dejepisu Juraj Babjak.
 • Zblízka: Herečka Emília Vášáryová: Vždy boli medzi nami eštebáci
 • Ľudskosť: Sila skupinovej terapie: Hanba zmizne, keď o sebe hovoríme v bezpečnom prostredí, tvrdí psychiater a psychoterapuet Daniel Ralaus.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Mecom ide na zelenú
 4. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 2. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 3. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 6. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 8. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 9. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 769
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 5 587
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 340
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 683
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 538
 6. Cukrovkári a covid-19 2 635
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 393
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 388
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 243
 10. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 657
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu