SME
Štvrtok, 20. január, 2022 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Výber rozhovorov: O povinnom očkovaní, problémoch Arrivy či učení sa jazykov

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

V regiónoch bojujem proti Kollárovým mýtom

Premiér Eduard Heger. Premiér Eduard Heger. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Minister financií Igor Matovič po mesiacoch čakania predstavil jednotlivé časti daňovo-odvodovej reformy. Tá prvá skôr než reformnú revolúciu pripomínala sociálny balíček pre rodiny s deťmi, ktorý by za bežných okolností prezentoval minister práce.

Reformu daní a odvodov ešte z pozície šéfa rezortu financií chystal aj súčasný premiér Eduard Heger. Hovoril vtedy najmä o nižšom zdanení práce a vyššom zaťažení spotreby. Dokončiť ju však nestihol.

Návrh svojho straníckeho šéfa schvaľuje. To, či a v akej podobe prejde, bude podľa neho závisieť od politickej vôle. Rokovania sa ešte len začali.

Skryť Vypnúť reklamu

„Treba si uvedomiť, že ide naozaj o daňovú revolúciu. Niektoré z navrhovaných vecí nie je možné urobiť v priebehu dní, respektíve mesiacov. Chce to svoj čas,“ tvrdí v rozhovore pre Index.

Povinné očkovanie seniorov by nebola diskriminácia

Vedúci Katedry teórie práva a ústavného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity a vedecký pracovník na Ústave štátu a práva SAV Marek Káčer. Vedúci Katedry teórie práva a ústavného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity a vedecký pracovník na Ústave štátu a práva SAV Marek Káčer. (zdroj: Archív M.K./ Barbora Likavská)

Navrhnúť povinné očkovanie proti covidu-19 pre seniorov zvažuje premiér Eduard Heger z OĽaNO. V sobotu v relácii RTVS Sobotné dialógy vyhlásil, že o tom rokuje s odborníkmi aj s právnikmi, ktorí by mali povedať, či to umožňuje ústava.

„Pre mňa by toto bola ideálna cesta, zaočkovať povinne, či už 65+ alebo 60+ podľa toho, ako odborníci rozhodnú. Myslím, že už aj 50+ by asi bol najideálnejší diapazón, ale nech povedia odborníci,“ vyhlásil Heger.

Predseda vlády rokuje s koaličnými partnermi aj o možnosti plošného povinného očkovania. Zatiaľ sú však ostatné koaličné strany proti.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedúci Katedry teórie práva a ústavného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity a vedecký pracovník na Ústave štátu a práva SAV Marek Káčer v rozhovore vysvetľuje, prečo by zavedenie povinného očkovania pre seniorov podľa neho nebolo protiústavné ani diskriminačné.

Nemôžem sa na ten primitivizmus len nečinne pozerať

Bývalá prokurátorka Eva Mišíková je od roku 2014 advokátkou. V súčasnosti zastupuje viaceré postavy vystupujúce v takzvanej vojne policajtov. Bývalá prokurátorka Eva Mišíková je od roku 2014 advokátkou. V súčasnosti zastupuje viaceré postavy vystupujúce v takzvanej vojne policajtov. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Eva Mišíková si ako prokurátorka získala povesť bojovníčky proti mafii. Teraz zastupuje viaceré osoby zapojené v takzvanej vojne policajtov, napríklad bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, podnikateľa Petra Košča či bývalého šéfa operatívcov Jána Kaľavského. Všetci kedysi pracovali pre štát, no dnes sú obvinení z korupcie.

Mišíková v rozhovore pre SME opisuje, aké chyby našla v postupe vyšetrovateľov a či zmenila názor na Daniela Lipšica, ktorého odporúčala na post špeciálneho prokurátora.

Skryť Vypnúť reklamu

Najjednoduchšie by bolo Slovak Lines oholiť o tri milióny ročne

Bratislavský župan Juraj Droba. Bratislavský župan Juraj Droba. (zdroj: SME/Marko Erd)

Opakuje sa to každé ráno. Ľudia čakajú v zime na zástavkách na autobusy, ktoré neprichádzajú a nikto z čakajúcich nevie, kedy nejaký príde. Spoločnosť Arriva, nový prevádzkovateľ prímestskej dopravy v Bratislavskom kraji, totiž vôbec nerešpektuje cestovné poriadky.

Spoločnosť nevypravila 40 percent plánovaných spojov a na to, kedy situáciu zlepší, doteraz jasne neodpovedala.

Nemecký dopravca vyhral v apríli tender na prímestskú dopravu v Bratislavskom kraji. Napriek tomu, že jeho vyhlasovateľovi - Bratislavskej župe - sľubovala Arriva dostatok šoférov, opak je pravdou a prímestská doprava v kraji skolabovala.

Župan Juraj Droba v rozhovore vysvetľuje, ako prebiehal tender na dopravcu a ako môže samosprávny kraj, ktorý zodpovedá za organizáciu a fungovanie dopravy, postupovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdravotníci, učitelia či tréneri by mali byť povinne zaočkovaní

Filip Bachratý, konateľ sieti fitnescentier EfectFit. Filip Bachratý, konateľ sieti fitnescentier EfectFit. (zdroj: SME/Marko Erd)

Od pondelka má už väčšina okresov na Slovensku v covidovom automate čiernu farbu, čo znamená, že fitnescentrá sú v nich zatvorené.

Po minulotýždňovom sprísňovaní opatrení sa však zmenili pravidlá aj v červených a bordových okresoch, v ktorých už nestačí, aby sa návštevník fitnescentra preukázal negatívnym testom. Musí byť zaočkovaný alebo prekonavší.

"Po nástupe OTP režimu sme prišli o pár klientov, avšak 95 percent tých, čo ostalo boli zaočkovaní. Na testovanie chodili väčšinou takí, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemohli dať zaočkovať. Nestretol som sa klientom, ktorý by sa chodil testovať len preto, aby mohol ísť cvičiť," hovorí v rozhovore pre SME Filip Bachratý, konateľ siete fitnescentier EfectFit v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Ich aplikácia mení medicínu. Šetrí náklady poisťovniam a spresňuje diagnózy

Zakladatelia spoločnosti Powerful Medical Robert a Martin Hermanovci. Zakladatelia spoločnosti Powerful Medical Robert a Martin Hermanovci. (zdroj: Powerful Medical)

Martin Herman začal na vývoji rôznych aplikácií pracovať už ako 14-ročný a od ukončenia strednej školy pracoval na viacerých medzinárodných IT projektoch. V roku 2017 rozbehol vlastné podnikanie s bratom Robertom, ktorý vyštudoval medicínu vo Viedni, a pustili sa do vývoja mobilnej aplikácie PMcardio.

Aplikácia slúži ako klinický asistent. Všeobecný lekár do nej nafotografuje EKG záznam z prístroja, algoritmy potom údaje z neho zdigitalizujú, vyhodnotia a určia diagnózu.

Nejde len o diagnostiku, PMcardio podľa aktuálnych medicínskych smerníc tiež odporučí vhodnú liečbu. Všeobecný lekár tak prostredníctvom aplikácie nebude musieť overovať stav pacienta u špecialistu, môže liečbu navrhnúť ihneď. Podľa Martina má jeho systém veľký potenciál zlepšiť diagnostiku a liečbu srdcovo-cievnych ochorení už v primárnej starostlivosti.

„V súčasnosti máme päťtisíc používateľov aplikácie a od októbra sa rozbehnú pilotné projekty so záchrankami na Slovensku v švajčiarskom Berne,“ vraví v rozhovore pre INDEX Martin Herman. Vďaka spolupráci s poisťovňami Union a Dôvera bude aplikáciu používať napríklad Záchranná zdravotná služba Bratislava.

Skryť Vypnúť reklamu

Gott sa už pred smrťou nechcel na nič hrať a prestal sa báť

Posledné dni. Olga Špátová pri nakrúcaní s Karlom Gottom. Posledné dni. Olga Špátová pri nakrúcaní s Karlom Gottom. (zdroj: Bonton )

Človek, ktorý chcel mať všetko pod kontrolou. Svoju hudbu, svoj imidž, možno aj svoj pohreb. Alebo človek, ktorý zmenil náladu v ovzduší, v sekunde, keď vstúpil do dverí. Kto bol Karel Gott?

Nikdy nikoho neposudzuj, kým ho nespoznáš, hovorila režisérke Olge Špátovej mama. Na to myslela, aj keď o najobľúbenejšom českom spevákovi nakrúcala film Karel.

Výsledok výrazne poznačila jeho choroba, vedomie, že odchádza. Pred jej kamerou bol už ochotný rozprávať aj o veciach, ktorým sa roky nevedel postaviť. Keď sa pri jednom stretnutí rozplakal, Olga Špátová vedela, že smrť je už blízko.

Ľudia ma špehujú a najviac ma desí to, že neviem, prečo to robia

Herec Daniel Brühl. Herec Daniel Brühl. (zdroj: SITA/AP)

Jeho sused ho nenávidí. Nevie zniesť slávu, ktorú mu priniesla herecká profesia, nevie zniesť ani luxus a rodinné šťastie, v ktorom žije. A veľmi by mu to chcel prekaziť. Keďže je bývalý káder východonemeckej tajnej služby, nenápadne ho špehoval a zbieral naňho materiál, ktorým ho vydiera a ničí.

Skryť Vypnúť reklamu

Že to znie veľmi bláznivo na to, aby to bola pravda? Odpoveď nie je taká jednoduchá. Opísaný sused je síce len postavou vo filme, ale herec Daniel Brühl hovorí, že jeho príbeh je len napoly fikciou a je z veľkej časti autentický.

Drsné stránky popularity prežíva odvtedy, ako sa preslávil komédiou Good bye, Lenin!. Rolami u Tarantina či v marvelovke sa to len zhoršilo. Už viackrát sa ocitol v situácii, keď dostal z fanúšikov strach. Vie, aké to je, keď žena zneužije konverzáciu, ktorú s ňou nadviaže, a je rád, že nie je Johnny Depp.

Ešte stále sa však na tom dokáže zasmiať. Dôkazom je práve mrazivá komédia Sused, v ktorej nielen hrá sám seba, ale ju aj sám zrežíroval.

Umelecká tvorba si vyžaduje viac ako len talent

Juraj Letenay. Juraj Letenay. (zdroj: Vladimír Slaninka)

Našim študentom negarantujeme slávu, popularitu, ani vysoké honoráre. O vysnívané miesto treba tvrdo bojovať, vraví dekan Divadelnej fakulty VŠMU Juraj Letenay.

Skryť Vypnúť reklamu

V rozhovore so šéfredaktorom SME Národné Matúšom Bachyncom hovorí o tom, ako vyzerá štúdium na umeleckej vysokej škole, ale aj o tom, či platí, že ak sa chcete dostať na herectvo, musíte mať rodičov známych umelcov.

Polyglotka radí učiť sa jazyky cez podcasty a seriály, no Priateľov začiatočníkom neodporúča

Polyglotka Lýdia Machová. Polyglotka Lýdia Machová. (zdroj: Archív Lýdie Machovej)

Slovenská polyglotka Lýdia Machová sa doteraz naučila deväť jazykov, z toho sedem aktívne používa. Ovláda angličtinu, nemčinu, španielčinu, polštinu. Dohovorí sa francúzsky, rusky aj esperantom. A ak by si osviežila slovenský posunkový jazyk a svahilčinu, nemá problém ani s nimi.

Ako jazyková mentorka ľudí učí, ako sa učiť jazyk efektívne a rýchlo. „Samoukom sa môže stať každý,“ hovorí Machová. My Slováci vraj máme na jazyky talent. A práve vďaka náročnosti slovenčiny nám to ide tak dobre.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 2. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 3. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 6. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 8. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 9. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 790
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 5 732
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 368
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 739
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 542
 6. Cukrovkári a covid-19 2 641
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 413
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 401
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 281
 10. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 659
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu