SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Dva roky po Nežnej sa stavalo Gabčíkovo na truc Maďarom

Kauza skončila až pred medzinárodným súdom v Haagu.

Živú reťaz ako protest proti výstavbe Gabčíkova vytvorili tisíce ľudí. (Zdroj: TASR)

Najväčšou ekologickou aférou roku 1991 bolo Gabčíkovo. Vtedajšia vláda v júli schválila dokončenie výstavby vodného diela, ktorá bola predtým pozastavená. V novembri sa rozbehli stavebné práce.

Idea priehrady sa začala konkretizovať už v stalinskej ére, počas normalizácie sa podpísala dohoda medzi Československom a Maďarskom, to však napokon od výstavby odstúpilo.

"U nás sa pomerne málo vie o tom, že maďarská strana odmietla takýto brutálny zásah do prostredia už počas komunizmu. Na masových demonštráciách protestovali proti nemu desaťtisíce ľudí a bola to jedna z vecí, ktorá prispela k pádu komunistického režimu v Maďarsku," približuje situáciu ochranár Mikuláš Huba.

Na slovenskej strane upozorňovali na environmentálne dôsledky ochranári aj vedci, po páde komunizmu sa však projekt znova oživil a začalo sa stavať.

"Realizácia megalomanských projektov nie je iba záležitosťou totalitných režimov," podotýka ochranárka Ľubica Trubíniová, ktorá sa takisto angažovala v kauze a hovorí, že za realizáciou projektu stáli ekonomické, ale aj nacionalistické dôvody.

Súvisiaci článok Mikuláš Huba: Nežná revolúcia bola naša posledná veľká ochranárska akcia Čítajte 

"Zainteresovaní vedúci činitelia na Slovensku zneužili vtedajšiu turbulentnú politickú situáciu po novembri 1989 a v propagandistickej kampani s pomocou silnej protimaďarskej a antiochranárskej demagógie masírovali verejnú mienku."

Odborníkov nikto nepočúval

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu