SME
Štvrtok, 20. január, 2022 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Výber rozhovorov: O národných parkoch, deťoch homosexuálov či Hviezdoslavovom kulte

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Agresivita ľudí sa stupňuje, Kollárove vyjadrenia sú nebezpečné

Aktivista a ochranár Erik Baláž. Aktivista a ochranár Erik Baláž. (zdroj: Archív E.B.)

Štátne pozemky v národných parkoch by sa mali presunúť pod správu ochranárov, mala by sa v nich obmedziť ťažba dreva a zvýšiť ochrana prírody. Počíta s tým návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia.

Reforma národných parkov priniesla odpor regiónov, ktoré sa obávajú o pracovné miesta. K ich náladám sa pridali aj niektorí politici, napríklad predseda Sme rodina Boris Kollár. Pred pár dňami sa dohodol ústupok, ktorého výsledkom je zmiernenie reformy.

Skryť Vypnúť reklamu

Pod Štátnu ochranu prírody prejdú k 31. marcu 2022 len dva národné parky, v ktorých už prebehla zonácia - Slovenský raj a Pieniny. V ostatných národných parkoch prejdú pod ochranárov len územia v 4. a 5. stupni ochrany.

„Reforma mala byť spätá s konkrétnymi projektmi v regiónoch, ktoré mali byť už v tomto čase nachystané. Postaviť sa mala v národnom parku napríklad škola v prírode, interaktívne informačné centrum a mali sa už školiť ľudia, ktorí by v národnom parku pracovali. Ak by ľudia videli tieto projekty, skôr by uverili, že nejaká alternatíva k súčasnému stavu existuje,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX Erik Baláž.

Do Číny Innovatrics nepustia

Ján Lunter, CEO Innovatrics. Ján Lunter, CEO Innovatrics. (zdroj: Maňo Štrauch)

Slovenská firma Innovatrics, ktorú pred pätnástimi rokmi založil Ján Lunter mladší, patrí medzi najlepšie príklady slovenského high-tech exportu.

Skryť Vypnúť reklamu

Známa je referenciami v krajinách Afriky a juhovýchodnej Ázie, kde jej technológie na rozoznávanie odtlačkov prstov umožnili tamojším vládam organizovať voľby. Slováci sa s produktmi Innovatricsu môžu stretnúť napríklad v bankách pri otváraní účtu na diaľku pomocou naskenovania občianskeho preukazu a selfíčka z mobilu.

V prvom ročníku biznis ceny FéliX, ktorú zorganizovali INDEX a Slovenská sporiteľňa, získal Innovatrics ocenenie v hlavnej kategórii za úspešný podnikateľský príbeh.

Všetci pacienti na covidovom oddelení sú nezaočkovaní

Primárka Jana Danková. Primárka Jana Danková. (zdroj: Erik Stopka)

Okres Nové Mesto nad Váhom je podľa COVID automatu opäť v čiernej farbe. Nemocnicu s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom ešte začiatkom roku reprofilizovali na covidovú nemocnicu, momentálne je tam pre covidových pacientov vyhradené jedno oddelenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Primárka interného oddelenia Jana Danková však poukazuje na to, že už zriadenie tohto oddelenia obmedzilo zdravotnú starostlivosť necovidovým pacientom. Viac prezradila v rozhovore.

Poľskí lekári zrejme nemali na výber, len čakať, kým plod v tele matky zomrie

MUDr. Petra Kovarovičová, gynekologička a pôrodníčka. MUDr. Petra Kovarovičová, gynekologička a pôrodníčka. (zdroj: archív P.K.)

Mala tridsať rokov a bola v 22. týždni tehotenstva. Poľka Izabela sa dostala do nemocnice v obci Pština v Sliezsku po tom, ako jej predčasne odtiekla plodová voda. Plod mal diagnostikované aj vývojové chyby.

Lekári však nevykonali interrupciu a čakali, kým plod zomrie v tele matky. Poľské zákony totiž po vlaňajšej novele interrupciu ani v takomto prípade nedovoľujú. Žena do 24 hodín od hospitalizácie zomrela na septický šok.

Tieto informácie sa dostali na verejnosť a v niekoľkých poľských mestách ľudia vyšli na tiché protesty. Aktivisti aj právnici upozorňujú najmä na problém s prísnymi interrupčnými zákonmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Ich sprísňovanie je pritom témou aj na Slovensku. Gynekologička a pôrodníčka Petra Kovarovičová upozorňuje, že sa tak lekári môžu dostať do náročných situácií, a odpovedá aj na otázku, či v prípade z Poľska lekári naozaj nemali na výber.

Deti v osadách nechávame zožrať potkanom

Deti pohryzené od potkanov, čľapkajúce sa v blate a výkaloch, deti s toluénom namiesto jedla. Obyvatelia členského štátu Európskej únie žijú v podmienkach tretieho sveta. Bez vody, elektriny a s tonami toxického odpadu. Také sú závery trojdňovej návštevy delegácie Európskeho parlamentu na východnom Slovensku.

Videli rómske osady v Drienovci, Dobšinej, Trebišove aj Lunik IX. Dojmy sú nelichotivé, podľa poslancov má Slovensko vážny problém s dodržiavaním základných ľudských práv.

Skryť Vypnúť reklamu

S vedúcou delegácie a slovenskou europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou sme sa rozprávali o tom, čo najhoršie videli, čo s tým a prečo peniaze na to určené ostávajú v Bratislave alebo ich vraciame Bruselu. Čerpanie eurofondov sme podľa političky zabalili takou byrokraciou, že sa k nim regióny nevedia dostať.

Skúma rodiny gejov a lesieb: Ich deti sú otvorenejšie a tolerantnejšie

Psychologička Jana Fúsková. Psychologička Jana Fúsková. (zdroj: SME/Marko Erd)

Aj na Slovensku sú stovky až tisíce detí, ktorých rodičmi sú páry rovnakého pohlavia. V porovnaní s deťmi z heterosexuálnych rodičovstiev im podľa výskumov nič nechýba, naopak, zvyčajne sú otvorenejšie a lepšie zvládajú stres.

Adopcie detí pármi gejov či lesieb odmieta podľa staršieho prieskumu agentúry Focus 83 percent Slovákov. Gejovia a lesby si však deti adoptujú ako jednotlivci, väčšinou sú však biologickými rodičmi svojich detí.

Skryť Vypnúť reklamu

Jana Fúsková z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV sa venuje výskumu dúhových rodín už niekoľko rokov. V rozhovore vysvetľuje, ako sa páry rovnakého pohlavia dostanú k deťom a akým problémom musia čeliť.

Má 38 a dala si zmraziť vajíčka. Je to záložný plán, hovorí

Dominika Fričová. Dominika Fričová. (zdroj: Foto: Soňa Maletz pre magazín Magnifica/Archív D.F.)

Každá žena sa narodí s určitou zásobou vajíčok vo vaječníkoch, z ktorej čerpá celý život. Ich počet sa s pribúdajúcim vekom znižuje a klesá aj kvalita.

Po tridsiatom piatom roku života už bojujú ženy s viacerými problémami. Je pre ne nielen ťažšie otehotnieť, ale aj donosiť dieťa. Okrem toho sa zvyšuje pravdepodobnosť, že dieťa bude trpieť Downovým syndrómom alebo inou genetickou poruchou.

Jednou z metód, vďaka ktorej môžu ženy získať viac času, je zmrazenie vajíčok. Po konci dlhého vzťahu a rozvode začala nad touto možnosťou premýšľať aj vedkyňa Dominika Fričová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Brala som to ako sofistikované biologické riešenie. Nie som rozhodnutá, či vôbec, kde, kedy a s kým budem mať deti. Mať zmrazené vajíčka je pre mňa skôr záložný plán," hovorí v rozhovore pre SME.

Hviezdoslavov kult bol najsilnejší za socializmu, dnes sme kritickejší

Eva Palkovičová. Eva Palkovičová. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Hviezdoslav vedel napísať aj vtipné pasáže, často premýšľal o starnutí, zmysle svojej tvorby, ľudskej pominuteľnosti. Práve to sú podľa literárnej vedkyne Evy Palkovičovej časti jeho diela, ktoré by mohli očariť aj súčasníkov.

V rozhovore hovorí o tom, ako vznikol Hviezdoslavov kult, ako sa na neho dnes pozerá literárna veda a či aj ona musela v detstve recitovať Krvavé sonety.

Bangladéšske deti nik neunáša pracovať do fabrík. Nemajú na výber

Poľský novinár a spisovateľ Marek Rabij. Poľský novinár a spisovateľ Marek Rabij. (zdroj: Jana Plavec/Polský institut v Praze)

V roku 2013 sa udiala najväčšia katastrofa v histórii odevného priemyslu. Na predmestí bangladéšskej metropoly sa zrútila budova Rana Plaza, v ktorej sídlilo niekoľko textilných fabrík. Pod jej troskami zahynulo vyše tisíc ľudí, ďalšie tisíce sa zranili.

Skryť Vypnúť reklamu

Poľský reportér Marek Rabij sa krátko nato vydal do Bangladéša, aby zistil, či si aj poľské firmy dávali šiť oblečenie práve v tejto budove, v ktorej sa nedbalo na bezpečnostné pravidlá.

Z chudobnej krajiny, kde značná časť populácie žije v slumoch na hranici chudoby a kde je ľahké vyriešiť dilemu, či dieťa pôjde do školy, alebo zarábať na jedlo, priniesol svedectvo v knihe Život na mieru.

V rozhovore pre SME hovorí, ako ho to zmenilo, čo je najšokujúcejšie v bangladéšskych továrňach, ale aj prečo na krajinu nemôžeme nahliadať iba našou „západnou“ optikou.

Zviazali ma a zavreli do pivnice. Zachránilo ma to pred najhorším

Slovenský fotograf Robert Vano sa po rokoch v USA presťahoval do Prahy. Slovenský fotograf Robert Vano sa po rokoch v USA presťahoval do Prahy. (zdroj: PALLADIUM)

Vraví, že vytvára krásu, ktorú si nikdy nebudete môcť kúpiť. Ani on sám by si ju kúpiť nemohol, pretože napriek tomu, že sa v New Yorku dostal medzi absolútnu fotografickú špičku a pracoval pre najbohatších ľudí, nikdy nezbohatol.

Skryť Vypnúť reklamu

Robert Vano má ešte stále zvedavosť a energiu chlapca, ktorý sa teší z takých vecí, ako sú pocit zamilovanosti alebo sladkosti, ktoré mu niekto prinesie. Spoľahlivo tým zakrýva dramatický osud, ktorým si po emigrácii z Nových Zámkov prešiel.

Štúdio má v útulnom byte na pražskom Žižkove. Ani by ste nespoznali, že patrí niekomu, kto sa presadil v tvrdom konkurenčnom prostredí a má skúsenosti, ktoré len vďaka jeho humoru nevyzerajú tak vážne.

Rozhovory ZKH

 • Prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák: Druhú zimu už hotely a reštaurácie bez klientov neprežijú
 • Neurobiologička Dominika Fričová: Na Slovensku si musím dobre rozmyslieť, čo vôbec do labáku kúpim
 • Zakladateľka second handu NOSENE Katarína Hutyrová: V USA nakupujú v second handoch aj celebrity

Podcasty SME

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 2. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 3. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 6. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 8. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 9. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 790
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 5 732
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 368
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 739
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 542
 6. Cukrovkári a covid-19 2 641
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 413
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 401
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 281
 10. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 659
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu