SME
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Výber rozhovorov: O Juditinej kauze, sériových vrahoch či špehovaní novinárov

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Prokurátor z kauzy Judita prehovoril: Bodala v afekte, cítila ohrozenie

Judita a Tomáš. Judita a Tomáš. (zdroj: Polícia SR)

V polovici mája 2019 bol v Žiline brutálne zabitý 16-ročný Tomáš Teličák priamo v byte svojej kamarátky a rovesníčky Judity Hany Konečnej.

Záchranárov zavolala dovtedy bezproblémová tínedžerka Judita, hoci sama mala dorezané prsty. V porovnaní s Tomášom na tom však bola lepšie. Na jeho tele našli 49 bodných rán nožom. Pár minút pred tragédiou sa obaja ešte usmievali do mobilu

Už po pár dňoch Juditu z vraždy obvinili, hoci vinu popierala. Opísala, že do bytu vošiel falošný odpočtár elektriny a na dvojicu zaútočil nožom. Spomenula ho aj v telefonáte záchranárom, keď Tomášovi podávala prvú pomoc.

Skryť Vypnúť reklamu

V apríli tohto roku Juditu za vraždu právoplatne odsúdili na 12 rokov a 4 mesiace. Odôvodnenie rozsudku vyvolalo viaceré nejasnosti, vrátane chýbajúceho motívu.

Dozorový prokurátor Daniel Mikuláš v rozhovore pre SME vysvetľuje, čo ho presvedčilo, že vraždila skutočne ona, a prečo sa rozhodol o prípade prehovoriť až teraz.

V kostole mi odmietli podať ruku, inde na mňa vytiahli zbraň

Infektológ Vladimír Krčméry je jednou z najznámejších tvarí očkovacej kampane na Slovensku. Infektológ Vladimír Krčméry je jednou z najznámejších tvarí očkovacej kampane na Slovensku. (zdroj: SME/Marko Erd)

Bol prvým obyvateľom Slovenska, ktorý sa vlani cez Vianoce dal zaočkovať proti covidu. Aj vďaka tomu sa stal jednou z najvýraznejších tvárí kampane vakcinácie proti koronavírusu.

Za svoj postoj čelil on aj jeho rodina od odporcov očkovania vyhrážkam, osočovaniu a ohrozeniu života. V dôsledku toho odišiel do zahraničia.

Keď počas tretej vlny pandémie opäť začali stúpať počty infikovaných koronavírusom, vrátil sa infektológ Vladimír Krčméry na Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu

Skúma sériových vrahov: Prečo vraždia už osemročné deti? Tiež si tú otázku kladiem

Andrej Drbohlav, terapeut a odborník na sériových a masových vrahov. Andrej Drbohlav, terapeut a odborník na sériových a masových vrahov. (zdroj: archív Andreja Drbohlava)

Píše knihy o sériových aj masových vrahoch a robí o nich prednášky. Roky sa ako odborník ponára do skúmania ich osobných profilov a snaží sa odhaľovať príčiny, prečo sa niekto stane vrahom.

Andrej Drbohlav zároveň ako terapeut pracuje s deťmi a mladistvými, ktorí môžu mať v živote zle nakročené pre poruchy správania či násilnícke tendencie.

"Môžem len dúfať, že z nich vrahovia nebudú a že nebudú ani násilníkmi ako takými. Nádej tam je, no je veľké množstvo vplyvov, na ktoré nemám dosah," hovorí.

Má transrodového syna: Ľudia sa aj na mňa dívajú ako na chybnú, keď ho podporujem

Pavlína Fichta Čierna so synom Johannom. Pavlína Fichta Čierna so synom Johannom. (zdroj: SOM - séria príbehov transrodových ľudí, Iniciatíva Inakosť)

Ako trinásťročné sa jej dieťa zdôverilo, že je transrodové, a tak sa z mamy, umelkyne a pedagogičky po rokoch stala aj aktivistka. Pavlína Fichta Čierna je súčasťou iniciatívy Združenia rodičov a priateľov LGBT + ľudí, ktorá sa aktívne hlási k podpore ich práv.

Skryť Vypnúť reklamu

"V prvom rade som zvažovala bezpečnosť môjho dieťaťa. Náš vzťah s Johannom sa postupne zoceľoval, on si overoval, ako reagujem ja, a ja som sa veľa dozvedala o ňom, pretože touto problematikou žil autenticky a dlhšie ako ja. Takže keď začal prejavovať istú odvahu a nebojácnosť, išlo to ruka v ruke s tým, že sme postupne prestali čokoľvek navonok skrývať," hovorí.

V rozhovore približuje, aké je to odhaliť inakosť vlastného syna pred verejnosťou, aj ako by nemali reagovať rodičia, ktorým sa dieťa s inakosťou zdôverí.

Dôchodky budú klesať a nebude to príjemné

Prezident Prezídia Asociácie DDS Martin Višňovský. Prezident Prezídia Asociácie DDS Martin Višňovský. (zdroj: SME/Marko Erd)

V treťom pilieri si sporí peniaze 900-tisíc Slovákov, čo je približne tretina pracujúcich. V dobrovoľnom sporení na dôchodok vidí ministerstvo práce pod vedením Milana Krajniaka veľký potenciál, preto chce jeho možnosti od roku 2023 rozšíriť.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa plánu má vzniknúť nový osobný dôchodkový produkt, ktorý by mali popri doplnkových dôchodkových spoločnostiach ponúkať aj dôchodkové správcovské spoločnosti, banky, poisťovne či obchodníci s cennými papiermi.

Na osobný dôchodkový produkt by mal prispievať štát takzvanou dôchodkovou prémiou v sume 60 až 100 eur v závislosti od výšky ročných príspevkov sporiteľa.

Asociácia DDS reformu kritizuje. Podľa nej prináša neférovú konkurenciu, ktorá bude mať uľahčené podmienky a nemusí plniť prísne investičné limity tak ako DDS.

„Ak by som išiel do absurdností, tak správca môže nakúpiť nehnuteľnosti, fyzické zlato, bitcoiny či pohľadávky telekomunikačných operátorov. Nedefinovanie investičných limitov sa u mňa nespája s pojmom stabilita a dlhodobá udržateľnosť,“ vraví v rozhovore pre INDEX prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností Martin Višňovský.

Skryť Vypnúť reklamu

Éra daňových rajov sa končí, majetok už neskryjú

Český ekonóm Petr Janský. Český ekonóm Petr Janský. (zdroj: Respekt/Milan Jaroš)

Pred niekoľkými dňami sa krajinám združeným v organizácii OECD podarilo dosiahnuť kľúčovú dohodu, ktorú podporilo 136 zo 140 štátov sveta. Nepodporili ju len Keňa, Nigéria, Pakistan a Srí Lanka.

Jej výsledkom má byť zamedzenie fiktívneho presunu ziskov veľkých nadnárodných spoločností do daňových rajov. Dohoda sa týka aj nastavenia minimálnej globálnej dane na 15 percent pre firmy s príjmami nad 750 miliónov eur.

„Je možné, že nadnárodné spoločnosti a daňové raje si nájdu cestičky, ako by mohli obísť aj tieto nové pravidlá. Ale ak mám byť optimistický, ekonomický model daňových rajov sa touto dohodou končí,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX český ekonóm a expert na daňové systémy Petr Janský.

Prezident nie je u svojich úradníkov v dobrých rukách

Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil. Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil. (zdroj: SITA)

Prezident Miloš Zeman nie je schopný vykonávať svoj úrad. Vyplýva to zo správy Ústrednej vojenskej nemocnice, kde je Zeman už desať dní hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa prezidentov stav nezlepší, obe komory českého parlamentu – Senát aj snemovňa – budú hlasovať o odobratí jeho právomocí, ktoré dočasne prejdú na premiéra a predsedu snemovne.

„Ide iba o dočasný prevod právomocí, prezident nepríde o funkciu, iba o právomoci,“ vysvetľuje v rozhovore pre SME predseda Senátu Miloš Vystrčil.

„Som presvedčený, že nie je správne, keď k práceneschopnému prezidentovi hospitalizovanému na JIS privedú predsedu Poslaneckej snemovne, aby s ním riešil pracovné záležitosti. Pán prezident nie je v dobrých rukách, pokiaľ ide o jeho úradníkov,“ zdôrazňuje.

Amerických novinárov nikdy nešpehovali, potom prišiel Obama

Matt Apuzzo. Matt Apuzzo. (zdroj: Uniba.sk)

Niektorí ľudia by si priali, aby médiá vyzerali ako facebook, že by videli len to, čo im vyhovuje, hovorí v rozhovore pre SME Matt Apuzzo, americký novinár a trojnásobný držiteľ prestížnej Pulitzerovej ceny.

Skryť Vypnúť reklamu

V rozhovore opisuje aj to, ako majú novinári pristupovať k vláde a prečo je neprípustné, ak ich politici nazývajú nepriateľmi štátu.

Ešte donedávna platilo pravidlo, že americká vláda nesledovala miestnych novinárov, no to sa zmenilo počas vládnutia Baracka Obamu. Apuzzo s tým má osobnú skúsenosť.

Herec, ktorý dal obličku kolegovi: Rozhodnúť sa bolo ľahšie, ako vstávať o piatej ráno

Herec Karel Zima hral napríklad vo filmoch Špindl, Román pro pokročilé alebo Štěstí je krásna věc. Herec Karel Zima hral napríklad vo filmoch Špindl, Román pro pokročilé alebo Štěstí je krásna věc. (zdroj: Ester Horovičová)

Pred tromi rokmi sa herec Karel Zima rozhodol darovať obličku producentovi Karlovi Vaňkovi, ktorého dovtedy poznal iba letmo, predovšetkým z pracovných akcií. Napriek tomu, že nešlo o príbuzného alebo blízkeho priateľa, jeho rozhodnutie bolo spontánne.

"Vracal som sa na pľac a odrazu mi to celé došlo. Dodnes by som vedel v tej hale nájsť konkrétny štvorcový meter, na ktorom mi docvaklo. Ak on má obe obličky v háji, prečo by som mu ja nemohol jednu ponúknuť. Tak som mu napísal."

Skryť Vypnúť reklamu

Že svoje rozhodnutie myslí naozaj, mu spočiatku neverili lekári ani samotný príjemca. Na darcovstvo priamo inšpiroval aj ďalších ľudí.

Bol drzý voči Sennovi. Spomína si aj na súboje so Schumacherom

Dvojnásobný majster sveta F1 Mika Häkkinen. Dvojnásobný majster sveta F1 Mika Häkkinen. (zdroj: TASR)

Volali ho lietajúci Fín, fandili mu státisíce ľudí po celom svete. Ako jazdec tímu McLaren kraľoval svetu Formuly 1 v rokoch 1998 a 1999 a nezabudnuteľné sú jeho súboje s Michaelom Schumacherom.

Dvojnásobný majster sveta Mika Häkkinen bol v Bratislave na jednej z konferencií a pri tejto príležitosti odpovedal aj na otázky médií.

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

 • Dejiny: Československá utópia Interhelpo sa premenila na peklo, hovorí novinár Lukáš Onderčanin.
 • Ľudskosť: O dospievaní, materstve, interrupcii a spájaní dvoch svetov so Janette Maziniovou Motlovou.
 • Gyncast: Vírus HPV je zodpovedný za 99 percent prípadov rakoviny krčka maternice, hovorí lekár Peter Kaščák.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vieme čo je úspech. Pomôžeme ho dosiahnuť aj vám
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 4. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 8. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 9. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 1. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 2. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 6. Tento rok turizmu neprial
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 9. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 10. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 192
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 14 166
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 9 583
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 755
 5. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 7 553
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 783
 7. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 196
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 4 704
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 349
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 563
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nerozumiem, prečo nemôžeme aspoň chvíľu fungovať ako normálna koalícia.


a 1 ďalší 4 h
Pohľad na komplex X-Bionic Sphere v Šamoríne.

Komplex bol roky spájaný s oligarchom Mariom Hoffmannom.


1. dec
Ilustračná fotografia.

Nová štúdia ukazuje, čo sa v tele deje.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu