SME

Víkendový výber: Extrémisti otočili. Huckajú ľudí proti ochranárom

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Krásny víkend! Ponúkame vám reportáž o tom, ako sa fašisti obrátili proti prírode, silné príbehy žien, ktoré statočne prekonávajú rakovinu prsníka, rozhovor o ženách za slovenského štátu a rozhovor s víťazkou Maľby 2021. Do kina vás pozývame na najočakávanejší film roka a k televízii na vydarený remake Bergmana.


Lišiak: Pomáha relaxovať, cibriť si vedomosti a udržiavať mozog v primeranej kondícii. Ak si počas víkendu kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený krížovkársky časopis Lišiak.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fašisti sa otočili proti prírode

Slovenskí fašisti ešte donedávna na bilbordoch zastavovali drancovanie lesov, chránili slovenskú prírodu a hľadali Kriváň. Chceli sa zviesť na vlne hnevu voči ťažbe dreva, no keď ochranárska komunita odmietla akúkoľvek spoluprácu s extrémistami, našli novú.

„Dnes vystupujú po boku ťažiarov dreva z národných parkov, ale ako vždy, nemajú jediné konkrétne riešenie v súvislosti s chránenými územiami. Celé je to divadlo,“ hovorí Karol Kaliský z občianskej iniciatívy My sme les.

„Fašisti len využili situáciu, ktorá tu kvasila už dlhšie,“ vysvetľuje predseda lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč. „Je to širší fenomén doby. Tak začínal Hitler. Ibaže Hitler nestvoril v Nemecku hyperinfláciu a nezamestnanosť, ktorej riešenie ho katapultovalo k moci. Fašisti len využili to, že tí druhí nerobili nič, neriešili problémy alebo ich ešte zhoršovali.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si reportáž Petra Gettinga ako dnes extrémisti obiehajú dediny v úlohe mesiášov, ktorí prišli zachrániť drobného človeka pred zámermi ochranárov a čo to má spoločné s aktuálnym zrušeným rokovaním vlády o reforme národných parkov.

Pocit, že zomiera, jej lámal sebavedomie viac ako strata vlasov

Jedna zvažovala alternatívnu liečbu, druhá sa rozhodla preventívne nemať deti, tretia už ďalšie deti mať nemôže a štvrtá pochopila, že vyhorenie, autonehoda aj vážne ochorenie sú mementá.

Všetky tieto štyri ženy spája rakovina prsníka, ktorou si prešli. Všetky štyri sú silné, svojské, s ranami na tele aj na duši, ale posilnené a odhodlané. Pre autorku tejto témy Michaelu Žurekovú bolo stretnutie s nimi veľmi inšpiratívne a podarilo sa jej ten pocit spracovať do textov.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte a nedovoľte sebe ani ženám vo vašom okolí zanedbať preventívne prehliadky u gynekológa.

Ideálna žena sa nesťažuje, slúži a víta muža s úsmevom

V argumentácii okolo interrupcií sme sa od čias slovenského štátu ďaleko nepohli, konštatuje historička Eva Škovranková v rozhovore o tom, ako slovenský štát obmedzoval život žien a nútil ich do rolí neambicióznych manželiek a matiek.

„Doplnok zákon na ochranu plodu dobre ilustruje pokrytectvo a dvojaký meter slovenského štátu. Na ochranu pred otehotnením bola akákoľvek antikoncepcia zakázaná. Avšak použitie prezervatívu bolo povolené v prípade prevencie pred pohlavnými chorobami. Ak teda muži vyhľadávali prostitútky, prezervatív na ochranu svojho zdravia použiť mohli. Režim dokonca štedrou dodávkou vybavil prezervatívmi vojakov, ktorí smerovali na východný front. Katolícky biskupi sa proti tomu síce ostro postavili, no režim, aby ochránil vojakov pred pohlavnými chorobami, pristúpil k celému problému pragmaticky,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Pravidlá a limity mi v tvorbe paradoxne dávajú väčšiu slobodu

Ak niekto obrazy označí ako dekoratívne, je to to najhoršie, čo môžete o maľbe povedať, myslí si výtvarníčka Rita Koszorús, víťazka tohtoročnej súťaži Maľba roka. Svoje abstraktné obrazy mladá umelkyňa prirovnáva k fotografiám svojich myšlienok. Chce, aby k divákom prehovárali, zanechali v nich istú emóciu. Netúži byť za každú cenu pochopená.

Výstavu finalistov súťaže Maľba 2021 si môžete pozrieť osobne v bratislavskej galérii Nedbalka do 7. novembra. Alebo virtuálne tu.

Kultúrny tip: Duna - sci-fi hodné 21. storočia

Pre milovníkov múdrych sci-fi je nepochybne filmovou udalosťou roka Duna, sfilmovaný rozsiahly román Franka Herberta z roku 1965. Režisér Denis Villeneuve ho rozdelil do dvoch častí a tú prvú si môžete teraz pozrieť v kinách. Naša recenzentka Kristína Kúdelová ho považuje za sci-fi hodné 21. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Duna je na pohľad komplikovaným príbehom z roku 10191, no myšlienková linka je jasná, zrozumiteľná a súčasný človek sa v nej môže spoznať. Jeho tvárou je stále lepší a presvedčivejší herec Timothée Chalamet v úlohe Paula Atreidesa.

Televízny tip: Aj scény z manželského života hodné 21. storočia

Kvôli Bergmanovi sa rozpadli milióny manželstiev, hovoria Švédi, takmer až hrdo. V roku 1973 sa vysielal jeho seriál Scény z manželského života. Bola to mrazivá psychologická dráma medzi dvoma uhladenými, kultivovanými, inteligentnými bytosťami, ktoré boli jedna pre druhú monštrom.

HBO má dnes v ponuke americký remake s Jessicou Chastainovou a Oscarom Isaacom. A tak, ako je Duna sci-fi hodné 21. storočia, je aj tento vzťahový seriál rozhodne dôstojným nástupcom Bergmana zrozumiteľný ľuďom súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pohľad do dejín

Z neba padali skaly a ohnivý dážď. Všade boli kúdoly dymu. Mnohí ľudia zahynuli a zanikla všetka úroda. Zhruba takto by opisovali dávnu katastrofu tí, ktorým sa ju podarilo prežiť.

Obývali mesto Tall al-Hammám, ktoré je dnes už iba archeologickým náleziskom v Jordáne. V strednej bronzovej dobe tu stál obrovský palác obohnaný hrubými múrmi s mohutnou bránou.

Na biblickom príbehu o mestách Sodoma a Gomora, ktoré zničil sírový dážď, tak môže byť kúsok pravdy. Inšpiráciou tejto legendy mohol byť zánik tohto starovekého mesta v údolí rieky Jordán, nad ktorým pred 3600 rokmi vybuchol obrovský meteorit.

Recept na víkend

Čo v nedeľu na obed? Pripravte si domáce husacie hody.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Víkendový výber e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 618
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu