SME
Štvrtok, 20. január, 2022 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Čo vzdycháte, veď to nebolí. Prirodzený pôrod našli až za hranicami

Príbehy žien, ktoré sa rozhodli rodiť v Hainburgu.

Lenka Kováčová sa cítila v Hainburgu viac v bezpečí ako v slovenskej pôrodnici. Verí, že aj na Slovensku sú sestry, ktoré by mali záujem viesť prirodzené pôrody s minimom lekárskych zásahov. (Zdroj: archív L. Kováčovej)

Vyvolali jej pôrod, hoci to nebolo nutné, silné kontrakcie sa jej spustili na chodbe pôrodnice, kde bola sama a dlho si ju nikto nevšímal, a lekárka jej po prasknutí plodovej vody uprostred kontrakcií povedala "čo vzdycháte, veď to nebolí".

"Do dvoch hodín po vyvolávačke som bola v akútnej narkóze, nasledovala sekcia, niekoľkodňová separácia od dieťaťa, žiadna podpora dojčenia. Keď som si pýtala syna k sebe, považovali ma za hysterickú," opisuje Lucia Budáčová.

Po nepríjemnej skúsenosti s pôrodom v slovenskej pôrodnici sa rozhodla, že bude druhýkrát radšej rodiť v zahraničí, v rakúskom Hainburgu.

Za posledné roky v tejto obci len pätnásť kilometrov od Bratislavy porodili stovky Sloveniek, ktoré hľadajú pri pôrode väčší pokoj, rešpektujúci prístup, intimitu a minimum lekárskych zásahov. Hoci ich počty znížila pandémia, mnohé neodradili ani obmedzenia na hraniciach.

V Hainburgu je na pomery Rakúska malá štátna pôrodnica. V roku 2018 tu mali 550 pôrodov a podľa najnovšej správy rakúskeho Dvora audítorov o pôrodnej starostlivosti v Rakúsku zhruba polovicu z nich tvorili pôrody cudziniek. V rámci Dolného Rakúska je v Hainburgu druhá najvyššia miera rodičiek z iných regiónov.

Z bábätiek, ktoré prichádzajú v ich pôrodnici na svet, je podľa primárky gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Seline Racklovej asi pätina zo Slovenska.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu