SME
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má Bohuš

Čo vzdycháte, veď to nebolí. Prirodzený pôrod našli až za hranicami

Príbehy žien, ktoré sa rozhodli rodiť v Hainburgu.

Lenka Kováčová sa cítila v Hainburgu viac v bezpečí ako v slovenskej pôrodnici. Verí, že aj na Slovensku sú sestry, ktoré by mali záujem viesť prirodzené pôrody s minimom lekárskych zásahov. (Zdroj: archív L. Kováčovej)

Vyvolali jej pôrod, hoci to nebolo nutné, silné kontrakcie sa jej spustili na chodbe pôrodnice, kde bola sama a dlho si ju nikto nevšímal, a lekárka jej po prasknutí plodovej vody uprostred kontrakcií povedala "čo vzdycháte, veď to nebolí".

"Do dvoch hodín po vyvolávačke som bola v akútnej narkóze, nasledovala sekcia, niekoľkodňová separácia od dieťaťa, žiadna podpora dojčenia. Keď som si pýtala syna k sebe, považovali ma za hysterickú," opisuje Lucia Budáčová.

Po nepríjemnej skúsenosti s pôrodom v slovenskej pôrodnici sa rozhodla, že bude druhýkrát radšej rodiť v zahraničí, v rakúskom Hainburgu.

Za posledné roky v tejto obci len pätnásť kilometrov od Bratislavy porodili stovky Sloveniek, ktoré hľadajú pri pôrode väčší pokoj, rešpektujúci prístup, intimitu a minimum lekárskych zásahov. Hoci ich počty znížila pandémia, mnohé neodradili ani obmedzenia na hraniciach.

V Hainburgu je na pomery Rakúska malá štátna pôrodnica. V roku 2018 tu mali 550 pôrodov a podľa najnovšej správy rakúskeho Dvora audítorov o pôrodnej starostlivosti v Rakúsku zhruba polovicu z nich tvorili pôrody cudziniek. V rámci Dolného Rakúska je v Hainburgu druhá najvyššia miera rodičiek z iných regiónov.

Z bábätiek, ktoré prichádzajú v ich pôrodnici na svet, je podľa primárky gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Seline Racklovej asi pätina zo Slovenska.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ukrajina žije vo vojne od roku 2014.

Diplomacia zatiaľ neuspela, Rusko môže zaútočiť kedykoľvek.


2 h
Peter Schutz.

Z "razancie" vyjadrení predstaviteľov štátu cítiť obavy z protiútoku populisticko-proruskej opozície.


1 h
Rozhovory ZKH: Vladimír Lengvarský.

Nad štvrtou dávkou zatiaľ neuvažujeme.


a 1 ďalší 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu