SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Výber rozhovorov: O výučbe detí, drahej elektrine, verejnom dlhu či vyhadzovaní jedla

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Na očkovanie sa kolegov už radšej nepýtam

Renáta Pástorová Szappanosová je učiteľkou 15 rokov, v škole v Plešivci učí sedem rokov. Renáta Pástorová Szappanosová je učiteľkou 15 rokov, v škole v Plešivci učí sedem rokov. (zdroj: Archív R.P.S.)

V základnej škole v obci Plešivec už mali pozitívneho žiaka. V dvojtýždňovej karanténe tak skončili dve deviate triedy aj 30 percent učiteľov na druhom stupni.

Učiteľka Renáta Pástorová Szappanosová hovorí, že s kolegami sa už radšej o očkovaní ani nezhovára. V karanténe ostali nezaočkovaní pedagógovia, za ktorých na vyučovaní zaskakujú ostatní učitelia.

Predpokladá, že podobný scenár sa bude opakovať s každým pozitívnym prípadom.

Dnes sa deti učia to, čo potrebovali včera

Miroslava Kiripolská. Miroslava Kiripolská. (zdroj: SME/Marko Erd)

V roku 2014 sa stala jednou z prvých učiteliek na voľnej nohe a odvtedy sa snaží o zlepšenie podmienok detí pri individuálnom vzdelávaní.

Skryť Vypnúť reklamu

S manželom Richardom učili vyše dvadsať rokov v štátnej i súkromnej škole, čo ich omrzelo. „Človek je v tomto systéme akoby zbavený akejkoľvek slobody. Všetko je nalinajkované,“ vraví s odstupom času Miroslava Kiripolská v rozhovore pre INDEX.

Dala v škole výpoveď a začala sa venovať skupine detí formou individuálneho vzdelávania. Založila vzdelávaciu skupinu Edulienka. Tá zastrešovala deti a rodičov, ktorí mali o domáce vzdelávanie záujem. Od septembra vznikla z Edulienky škola.

Umožnilo jej to aj zapojenie školy do projektu pilotného overovania Štátneho pedagogického ústavu, ktorý sa bude riadiť novým spôsobom a obsahom vzdelávania. Má priniesť menej memorovania a prepájať jednotlivé vedomosti naprieč ročníkmi a jednotlivými predmetmi.

Skryť Vypnúť reklamu

„Naším cieľom je, aby sme inovácie, ktoré nám fungovali šesť rokov, mohli aplikovať do svojho vzdelávacieho programu a realizovať ich s podporou ministerstva. Je to veľmi dôležité, pretože ak bude náš program funkčný, budú ho môcť realizovať ďalšie školy,“ vraví Kiripolská.

Drahá elektrina? Lebo úplatky pre Fica a milióny pre Brhela

Minister hospodárstva Richard Sulík. Minister hospodárstva Richard Sulík. (zdroj: SME/Marko Erd)

Richard Sulík nastúpil na pozíciu ministra hospodárstva s tým, že malými krokmi, prostredníctvom takzvaných antibyrokratických balíčkov, zlepší podnikateľské prostredie. Prvý balíček schválil parlament minulý rok v lete, v súčasnosti sa pracuje na druhom.

Slovenskí priemyselníci však v súčasnosti čelia bezprecedentným výzvam. Trhová cena elektriny je na maxime a zrejme bude ďalej stúpať. Súvisí to s oživením ekonomiky, ale aj s drahšími emisnými povolenkami a prísnejšími zelenými cieľmi Európskej únie. Od vlády tak očakávajú systémové riešenia.

Skryť Vypnúť reklamu

„Viem si predstaviť systém, v ktorom by firmy za povolenky platili len vtedy, ak vyrábajú energeticky náročnejším spôsobom. Ak by napríklad výroba jednej tony hliníka najmodernejšou technológiou vyprodukovala štyri tony CO2, štát by nakúpil emisné povolenky postačujúce na toto množstvo,“ naznačuje Sulík.

Ak nič neurobíme, dlh presiahne 100 percent

Riaditeľ Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Viktor Novysedlák. Riaditeľ Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Viktor Novysedlák. (zdroj: RRZ)

Koncom augusta zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť znepokojivú správu. Varovala, že stav našich verejných financií je zlý a z dlhodobého pohľadu je dokonca najhorší v celej Európskej únii.

Ak by štát nič neurobil, verejný dlh, ktorý vlani presiahol 60 percent HDP, by sa mohol vymknúť spod kontroly a hranicu sto percent by mohol pokoriť už v roku 2040.

Dôvodov, prečo sú verejné financie v rozvrate, je niekoľko: od míňania peňazí v dobrých časoch až po nášľapné míny v podobe dôchodkového stropu spolu so štedrým 13. dôchodkom. Súčasná vláda zasa pre politické škriepky otáľa s novelou ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorá má sfunkčniť dlhovú brzdu a zaviesť výdavkové limity už na septembrovej schôdzi.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem toho Slovensko čelí veľkej demografickej kríze. „Možno to dnes nevnímame ako akútny problém, ale starnutie populácie bude tlačiť na rast výdavkov na dôchodky, v zdravotníctve a v dlhodobej starostlivosti o starších ľudí,“ vraví v rozhovore pre INDEX riaditeľ kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Viktor Novysedlák.

Open space nemôže dlho fungovať, priečky budú pribúdať

Oliver Galata. Oliver Galata. (zdroj: CBRE)

Open space je prekonaným konceptom, hovorí Oliver Galata, riaditeľ oddelenia prenájmu kancelárskych priestorov v spoločnosti CBRE Slovensko.

Po prvotnom šoku, ktorý na trh priniesla pandémia nového koronavírusu, sa podľa neho zmenili pomery na kancelárskom trhu.

V rozhovore pre INDEX hovorí aj o tom, ako sa zmenilo myslenie majiteľov kancelárskych komplexov a firiem.

V hre je aj možnosť, že hlinikáreň Slovalco zatvoríme

Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom, ktorú vlastnia nórsky koncern Norsk Hydro a finančná skupina Penta, spotrebuje osem percent celkovej slovenskej spotreby elektriny.

Skryť Vypnúť reklamu

V čase, keď cena silovej elektriny láme nové maximá, má hlinikáreň pred sebou značný problém: musí sa vyrovnať nielen s rastom nákladov, ale zároveň musí vyjednávať novú dlhodobú zmluvu na dodávku elektrickej energie. Už len do konca roka je platná osemročná zmluva so Slovenskými elektrárňami.

Keďže cena silovej elektriny prudko stúpa všade vo svete, Slovalco sa obáva, za akých podmienok bude musieť zmluvu uzavrieť, aby neohrozila svoje fungovanie. Elektrická energia je strategickým výrobným vstupom, ktorý tvorí 40 až 60 percent výrobných nákladov.

Druhým problémom sú rastúce ceny emisných povoleniek, ktoré už presiahli 65 eur na tonu CO2. Slovenská vláda má tieto zvýšené náklady kompenzovať z Environmentálneho fondu (envirofondu), v ktorom je momentálne nahromadená aj na tento účel miliarda eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Vlani jedenásť energeticky náročných podnikov dostalo naspäť len tri milióny eur.

„Považujeme toto rozdelenie za nefér, preto môžem otvorene povedať, že táto kompenzácia na Slovensku nefunguje. Bez nej sú firmy ako Slovalco vytláčané z trhu,“ vraví v rozhovore pre INDEX generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý.

Reštaurácie vyhodia aj sto kíl jedlého odpadu denne

Vojtech Végh verí, že varenie bez odpadu, keď sa využívajú listy, šupky aj stonky, je chutnejšie. Na snímke marakujový krém s pitahayou. Vojtech Végh verí, že varenie bez odpadu, keď sa využívajú listy, šupky aj stonky, je chutnejšie. Na snímke marakujový krém s pitahayou. (zdroj: archív V. Végha)

Má na sebe tričko z odpadového materiálu a na bezodpadovom brunchi v Bratislave podáva brokolicový šalát s melónovými šupkami či majonézu z cícerovej vody.

Šéfkuchár Vojtech Végh varil v špičkových reštauráciách a založil prvú zero waste vegánsku reštauráciu na svete, hoci sám nie je vegánom.

Varí bez odpadu a učí aj druhých, ako jedlom neplytvať. V rozhovore dáva tipy, ako vyhadzovať menej jedla, ako spraviť vegánsku slaninu či ako šupky, stonky a listy uvariť chutne.

Skryť Vypnúť reklamu

Komplimenty mám rada, čo je zlé na tom, že sa na mňa pozrie muž?

Herečka Vica Kerekes. Herečka Vica Kerekes. (zdroj: Arts Illustrates Studios/Csaba Vigh)

Je neprehliadnuteľná. Kým sme nahrali tento rozhovor, od jedného z vedľajších stolov ju pozoroval neznámy muž. Potom si na ňu zistil kontakt, poslal jej kompliment a pozval na rande. Veľmi ho vraj zaujalo, ako prekladá nohu cez nohu a chcel o jej technike zistiť viac.

Herečka Vica Kerekes sa nad tým pobavila, na to, že priťahuje pozornosť, je zvyknutá.

Odmieta však adorovanie hereckej profesie, nechápe, keď jej kolegovia sa považujú za nadľudí, majú maniere a kladú si podmienky a nerada na pľaci počuje: toto nakrúcame preto, aby sme rýchlo zarobili.

V našich kinách je práve film Snúbenec alebo milenec?, v ktorom hrá hlavnú úlohu. I keď pozorne sleduje, čo sa u nás deje, zo Slovenska nám trochu utiekla. Ovláda päť jazykov, za čo si získala obdiv aj od hollywoodskej hviezdy a žije striedavo v Prahe a Budapešti.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo už je väčší punk, ako zmeniť si pohlavie?

Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne. Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

"Nechcela som si priznať a pripustiť, že som transrodová osoba, tak veľmi som chcela žiť život ako bežní ľudia. Keď to však nedokážete, nastáva problém. Je len jednosmerné východisko - prijať to," hovorí Sofia Haber o tom, že ani po coming oute a úradnej aj medicínskej zmene pohlavia nie je všetko hneď ružové.

Dlhé roky ju ľudia nezávislej scény poznali ako punkového basgitaristu Vrabca. Ako sa s postupnou zmenou na ženu vyrovnáva ona i jej okolie popisuje v rozhovore i vo svojom novom hudobnom projekte.

Ak raz odhalíte oponu temnoty, niečo z druhej strany si vás nájde

Martin Gerboc na svojej výstave Prekrásny nový svet vo White&Weiss Gallery. Martin Gerboc na svojej výstave Prekrásny nový svet vo White&Weiss Gallery. (zdroj: Martin Marenčin)

Chce, aby divák z jeho výstavy odchádzal presvedčený, že to, čo videl, sa už neodohráva na území výtvarného umenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Výtvarník Martin Gerboc aj preto radšej o svojich obrazoch hovorí ako o textoch alebo filmových sekvenciách, nie ako o maľbách.

V bratislavskej White&Weiss Gallery sa z jeho diel tentoraz zrodil Prekrásny nový svet. Netreba sa však nechať pomýliť a očakávať výbuchy farieb. Martin Gerboc aj krásu maľuje temne.

Tvrdí, že i keď každý chceme prežívať krásne a príjemné chvíle, existenciu tmy to nezruší. Príbeh obrazu sa nekončí tým, že od neho odvrátime zrak.

Rozhovory ZKH

 • Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic: Nečakal som, že toľko ľudí bude na tej zlej strane
 • Bratislavský poslanec Jakub Mrva: Strety cyklistov a peších v Karpatoch vieme vyriešiť
 • Komička Nasi Motlagh: Zo slovenskej cudzineckej polície mám traumu

Podcasty SME

 • Dejiny: Michalská veža v Bratislave strážila a rástla do krásy, hovorí historik Štefan Holčík.
 • Ľudskosť: Život s narcistickým partnerom je utrpenie. Vysaje z vás pokoj a sebadôveru, hovorí novinárka Iva Mrvová.
 • Svet medzi riadkami: V škole nás učili o peniazoch mýtus. Ako naozaj vznikli? Odpovedá odborník na medzinárodnú politickú ekonómiu z Masarykovej univerzity Vladan Hodulák.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 2. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 3. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 4. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 5. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 6. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 7. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 8. Spánok – základ pevných vzťahov
 9. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 1. QSI International School of Bratislava
 2. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 3. Pestovateľské workshopy pre deti v Šamoríne
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 6. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 7. Najmenšie ponožky sa už nestrácajú
 8. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 153
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 13 084
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 139
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 758
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 878
 6. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 801
 7. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 698
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 497
 9. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 3 359
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 217
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pracovník Martinskej univerzitnej nemocnice.

Reálne platy im pre infláciu poklesnú ako každému.


50m
Peter Schut.

Šetriť sa musí a štátny sektor nie je na rane posledný.


55m
Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

Minister zatiaľ nepovedal, ako s výsledkami naloží.


4 h
Prezidentka Zuzana Čaputová čaká s dcérami Leou (vpravo) a Emou (druhá vpravo).

Poslanec tvrdí, že status, ktorý vyvolal urážky, nemyslel ironicky.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu