SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Naplánovať si infarkt? Technológia to raz dokáže

Rozhovor s chirurgom Tomášom Šebekom.

Chirurg a zakladateľ virtuálnej nemocnice ulekare.cz Tomáš Šebek. (Zdroj: SME - Marko Erd)

V Česku založil prvú českú virtuálnu nemocnicu, kam sa ľudia môžu obrátiť o radu na diaľku od stoviek lekárov aj si nechať naplánovať vyšetrenie.

Chirurg TOMÁŠ ŠEBEK a spoluzakladateľ portálu ulekare.cz však zdôrazňuje, že nahradiť lekárov technológiou sa nechystajú, len riešiť zúfalú logistiku. "Pacienti na Slovensku a v Česku behajú od dverí k dverám, zbierajú výsledky, čakajú hodiny. My sme schopní urýchliť tento proces až šesťnásobne," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rozhovore približuje, aké chyby ľudia robia pri starostlivosti o svoje zdravie, ako nám technológia napovie, kedy a či dostaneme chrípku, prečo nemusí prekážať, ak máte miernu nadváhu, aj aké zdravotné funkcie má zmysel si pravidelne sledovať.

Ste chirurgom, spoluzakladateľom virtuálnej nemocnice, mali by ste byť v príkladnom zdravotnom stave. Máte aj vy nejaké zdravotné hriechy?

Asi nie. Našťastie sa teším dobrému zdraviu, možno preto, že si uvedomujem, aké dôležité je zdravie mať, a považujem za podstatnejšie si ho udržať, venovať sa prevencii, než sa potom draho a komplikovane liečiť.

Ako často sám chodíte k lekárom?

Občas. Ako sa hovorí, kováčova kobyla chodí bosá, lekársku starostlivosť nevyhľadávam, keď nemusím. No verím, že som absolvoval všetky preventívne prehliadky, ktoré by som vzhľadom na svoj vek absolvovať mal.

Aké mylné predstavy ľudia majú, keď počujú pojem virtuálna nemocnica?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu