SME

Slovenské rieky sú sfetované

Z liečiv prúdiacich do tokov začínajú vodné živočíchy meniť svoje správanie.

Do medzinárodného prieskumu Dunaja sa zapojilo 13 európskych krajín.

V súčasných riekach plávajú ryby, ktoré sa nesprávajú normálne. Nehľadajú potravu ani partnera na rozmnožovanie. Sú totiž sfetované. Drogy plynú so spláchnutou vodou cez kanalizáciu do našich riek s takou intenzitou, s akou sa dnes fetuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Raky zasa viac útočia a lovia korisť, pretože sú na antidepresívach. Prášky, ktoré majú liečiť smútok, ich zbavujú plachosti.

A spolu so ženským močom prúdia do riek látky z antikoncepcie, ktoré môžu ohroziť celé populácie rýb.

Doslova chemický koktail

„Do medzinárodného prieskumu Dunaja sa zapojilo 13 európskych krajín. My na Slovensku sme odoberali rôzne typy vzoriek z Dunaja pri Bratislave, v rámci ktorého sa okrem biologického prieskumu robil aj chemický skríning a analýza odpadových vôd. Sledovali sme viaceré prvky kvality vôd vrátane chemických látok, liečiv, drog.

Snažili sme sa odpovedať aj na otázku, či je Dunaj ešte stále živá rieka,“ hovorí expert na ochranu vôd Miroslav Očadlík z WWF Slovensko (Svetový fond na ochranu prírody).

Výskum na Dunaji potvrdil tendenciu, ktorú prinášajú aj ďalšie štúdie. Z nich vyplýva, že až 60 percent európskych riek nie je zdravých. Týka sa to aj tých slovenských.

Okrem plastov a odpadu v nich pláva neviditeľná hrozba: tisíce rôznych škodlivých látok. „Počas generácií sme vodné toky znečisťovali a nevyužívali rozumne. Ak bude tento trend pokračovať, ovplyvní to náš každodenný život aj všetky nespočetné druhy, ktoré tieto ekosystémy potrebujú na prežitie,“ dopĺňa Očadlík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa posledných vedeckých štúdií je nebezpečnej chémie v našich riekach toľko, že vodné živočíchy začínajú meniť svoje správanie.

Pstruhy na péčku

Pervitín, slangovo známy ako péčko, je pre svoju relatívne nízku cenu jednou z najpopulárnejších nelegálnych drog na Slovensku. Užívateľ tejto syntetickej psychotropnej drogy rýchlo prepadá závislosti spojenej s prchavou koncentráciou a psychickou nekonzistenciou a končí so zničenými zubami a mozgom, nezvratným poškodením organizmu a paranojou.

Súvisiaci článok Zo slovenskej prírody závratným tempom miznú motýle Čítajte 

Ibaže tu sa dopad drogy nekončí. Po tom, ako narkoman drogu vymočí, dostane sa kanalizáciou do našich riek. Nejde o zanedbateľné množstvá. Monitoring drog v odpadových vodách sa u nás realizuje od roku 2013, okrem pervitínu sa sleduje kokaín, extáza a ďalšie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C89C3 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu