SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Kým sa nakrúcal Obchod na korze, jeho autor plakal v šatni

Ladislav Grosman sa zaslúžil o Oscara, beztak ho nepoznáme.

Jozef Kroner exceloval vo filme Obchod na korze ako arizátor Tóno Brtko. (Zdroj: RTVS)

Napísal príbeh, podľa ktorého nakrútili svetoznámy film. Na rozdiel od hollywoodskych scenáristov si nemusel nič prifarbovať. Obchod na korze nie je len umeleckým počinom, ale aj záznamom zla, akého sa dopúšťali ľudia na ľuďoch.

Detstvo na východnom Slovensku, v zaniknutom svete tamojšieho židovstva, bolo pre Ladislava Grosmana absolútne kľúčové a až do smrti sa k nemu vracal.

Hoci sa hrdíme oscarovým filmom, autor príbehu zostáva na Slovensku z mnohých aspektov neznámy. Jeho život nám pomohli priblížiť aj jeho syn George Grosman a neter Anna Shvedová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochopiť, čo sa tu stalo

„Keď som sa dostal do Sabinova znova, bolo to o dvadsať a niečo rokov neskôr. Uprostred mesta bola vybudovaná vysoká konštrukcia, niečo monštruózne, niečo, čo symbolizovalo tvarom aj heslami tú temnú dobu vojny rokov štyridsiatych.

Na chodníku a okolo sa motali Židia. Neboli to skutoční Židia. Židia zo všetkých miest a dedín Slovenska boli predsa už dávno mŕtvi, vyvraždení a spálení. Títo Židia, ktorí tu sedeli s kuframi, boli štatisti so žltými hviezdami na prsiach, akoby sa vrátili tie strašné dni. Na námestí pochodoval útvar Hlinkových gardistov v čižmách.

Obyvatelia mesta chodili okolo a dívali sa na toto zvláštne zmŕtvychvstanie doby, ktorá sa predsa už pominula. V kúte provizórnej garderóby so stovkami šiat, privezených sem až z ďalekej Prahy, sedel som schovaný v rohu a plakal som. Nikto ma nevidel.“

Túto scénu zažil počas nakrúcania filmu Obchod na korze Ladislav Grosman, autor príbehu. Opísal ju v poviedke, jednej z mnohých, ktoré teraz vyšli knižne vôbec prvýkrát, z jeho rukopisnej pozostalosti.

Film nakrúcali v Sabinove, pretože v Humennom, kde sa príbeh odohráva, zbúrali centrum komunisti. Grosman navštívil Sabinov práve pri nakrúcaní scén, ktoré boli také sugestívne, že mu pripomenuli reálne udalosti.

Vynorila sa mu nenávisť radových občanov, tisícky sklonených pohľadov, hanebné žlté hviezdy. V poviedke takisto píše, že si spomenul, ako nad Sabinovom viala na vysokej žrdi biela vlajka ohlasujúca svetu, že mesto je „judenfrei“, teda „vyčistené“ od Židov.

Možno to bolo nejaké nutkanie porozumieť, čo sa tu pred viac než dvadsiatimi rokmi stalo. Nechápal som a nechápem to ani teraz vo svojej starobe.

Ladislav Grosman

„Možno to bolo nejaké nutkanie porozumieť, čo sa tu pred viac než dvadsiatimi rokmi stalo, že som napísal poviedku a potom filmový scenár,“ píše umelec.

„Nechápal som a nechápem to ani teraz vo svojej starobe, prečo bolo treba vyhnať Židov z ich domovov, nechápal som a nechápem ani dnes, odkiaľ pramenia ľudská nenávisť, zášť, barbarstvo a krutosť organizovaná v modernej dobe dokonca na priemyselnej báze.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


5 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu