SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Československo malo na mapách najprv iný tvar, siahalo až do Maďarska a Juhoslávie

Na vytvorenie štátu neexistuje žiadny manuál, hovorí historik Roman Holec.

Rodiaci sa štát mal veľa verzí na mapách, táto je z roku 1919. (Zdroj: The American Geographical Society Library Digital Map Collection 1)

Predpolie pred Prešporkom malo byť pôvodne podstatne väčšie. A uvažovalo sa aj o koridore siahajúcom až do Juhoslávie. Aj také boli plány, keď vznikali hranice Československa.

Dnes ich vnímame ako samozrejmé, pri zrode krajiny sa však do máp zakresľovali jej rôzne siluety. Na jednej mape je južná hranica vedená tak, že k Slovensku patrí aj pohorie Matra a Miškovec. Na ďalšej je naopak Slovensko akési vyziabnuté, hranica rešpektuje národnostné zloženie obyvateľstva.

Aj o tom, ako sa deputácie dedinčanov snažili presvedčiť medzinárodnú rozhraničovaciu komisiu priamo v teréne, aby hranicu posunuli až za ich dedinu, hovorí historik ROMAN HOLEC, ktorý prednášal o vzniku Československa poslucháčom Detskej univerzity Komenského.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy sa začal tvoriť tvar Československa, a teda aj Slovenska?

Štát vznikal doslova na zelenej lúke. A bolo preň treba vytvoriť nejaké hranice. Keďže predtým neexistoval, nemal žiadnu minulosť, vznik Československa sa odvíjal od toho, že vojnu vyhrajú štáty Dohody a že štát si do istej miery bude môcť kreovať hranice podľa vlastných záujmov. Neraz aj na úkor slabších a menej vplyvných susedov.

Od začiatku bolo v hre aj dnešné územie Slovenska?

Nie. Zo začiatku sa uvažovalo o obnovení Českého kráľovstva, ktoré mohlo vzniknúť v historických hraniciach. Kráľovstvo predpokladalo kráľa a uvažovalo sa o členovi britskej či ruskej dynastie. No keďže sme sa nadväzovali na západné demokracie, ktoré považovali monarchie za prežitok, od tohto konceptu sa upustilo a rozhodlo sa o vzniku demokratickej republiky.

Súvisiaci článok Československo sa rodilo ťažko a krvavo Čítajte 

Vtedy sa dostalo na mapu aj slovenské územie?

Republika vznikala na prirodzenom práve národov. Preto sa mohla rozšíriť aj o Slovensko. Tomáš Garrigue Masaryk videl v Slovensku záchranu pre Čechov, ktorí boli obkľúčení nemeckým živlom. Štát bol preto v záujme oboch subjektov, a preto vznikol v podobe, že jeho súčasťou bolo aj dnešné Slovensko.

Slovensko nikdy predtým neexistovalo na mape. Kedy sa na ňu teda dostalo?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu