SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Slovenské zlato. Je fenomén už stáročia a platí to aj dnes

Slovensko zažilo niekoľko zlatých horúčok.

Baníci dnes miesto kladív a kahancov pracujú s použitím výbušnín a pneumatických kladív. (Zdroj: Jozef Jakubčo)

Sme kúsok za dedinou Hodruša-Hámre smerom na Banskú Štiavnicu, no mimo tunajších turistických destinácií. Baňa Rozália nie je expozíciou, ale stále činnou baňou. Na vstupnom portáli sa dozvedáme, že ju otvorili v roku 1951.

Vchádzame dnu. Šerá štôlňa vedie čoraz hlbšie do tela hory, kdesi vo výške nad nami sa týčia kopce Štiavnických vrchov. Takto pred nami fárali generácie baníkov. Pomodlili sa a stratili sa v tme. Mnohí sa nevrátili späť. Vraj nebývalo výnimkou, ak ženy boli trojnásobné vdovy.

Na hlave máme prilby s baterkou, naše čižmy čľapkajú v podzemnej vode, ktorá vyteká z hĺbky. Štôlňou sa tiahnu koľaje, takzvané huntíky. Denne po nich prejde 250 baníckych vozíkov, na ktorých vyvezú 240 ton vyťaženej rudy. Baňa Rozália je poslednou baňou v strednej Európe, kde sa v ložisku rúd ťaží aj zlato.

Stovky metrov pod zemou

"Nemôžete si to predstavovať tak, že z bane vyvážame hrudy zlata," uvádza na pravú mieru Ivan Bača, riaditeľ eseročky Slovenská banská, ktorá vlastní baňu Rozália.

"Neťažíme zlato, ale polymetalickú rudu, ktorej súčasťou je aj zlato. Konkrétne je v bani ložisko olovených, zinkových, medených rúd s obsahom zlata a striebra. Obsah zlata je približne 6,5 - 7 gramov na tonu. Ľuďom to vysvetľujem na jednoduchom príklade: Predstavte si milión hráškov. A sedem z nich je zlatých."

Ročne je to menej ako pol tony. Konkrétne 350 kilogramov. V porovnaní so svetovými producentmi, z ktorých jednotlivé krajiny ročne vyťažia viac než 300 ton zlata, sú to omrvinky.

V praxi to značí, že Rozália dokáže uživiť 160 zamestnancov. Z nich je 130 baníkov. Chlapi sú z Hodruše a okolia. Striedajú sa na dve zmeny.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Súdnej rady Ján Mazák.

Občan, ktorého sa rozhodnutie týkalo, vraj textu miestami ani nerozumel.


22 h
Peter Tkačenko

Republika je dnes politickou avantgardou s utešeným rastovým potenciálom.


1 h
D'Arcy Carden ako Greta vo seriáli Veľké víťazstvo

Ženská bejzbalová liga bol fenomén.


17. aug
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj so šéfom OSN Antoniom Guterresom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 17 h
SkryťZatvoriť reklamu