SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Pohľad do veľkého oka muchy. Entomológ približuje hmyz v troch rozmeroch

Na mikrosvet sa pozerá zblízka.

Entomológ Milan Kozánek s kolegom vyvinuli program, v ktorom možno vidieť hmyz v niekoľkostonásobnom zväčšení. Na snímke hlava drozofily, ovocnej mušky. (Zdroj: virnat.sk)

Hmyz ho zaujímal odmalička, neskôr zakladal najväčšiu európsku farmu na muchy tse-tse a dnes sa venuje unikátnym digitálnym 3D modelom hmyzu. Na stole má šesť nových druhov múch, ktoré objavil a ešte nestihol opísať.

Bývalý riaditeľ Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied a entomológ Milan Kozánek ani na dôchodku neubral z pracovného tempa.

Jeho špecialitou sú muchy čeľade Pipunculidae, ktorých je na Slovensku dosiaľ známych približne 110 druhov. "Objavil som asi desať percent z nich, čo je dosť, lebo dnes už nie je také jednoduché objaviť v Európe nový druh," rozpráva Kozánek.

Dva druhy, ktoré opisuje v najnovšom vedeckom článku, pomenoval podľa vnuka a vnučky.

Súvisiaci článok Muchy, čo majú maternicu a menej potomkov ako človek Čítajte 

"Sú to parazitické muchy, samička kladie vajíčka do cikádok, kde prebehne vývin jej larvy. Druh Pipunculus adami, ktorý bol chytený na Kováčovských kopcoch, som nazval podľa Adamka a Pipunculus lindae z Tatier je podľa Lindušky," usmieva sa.

Komárí sosák ako šijací stroj

Na digitálnom 3D modeli, ktorý s kolegom vyvinuli, nám ukazuje aj tie najmenšie detaily mikrosveta vo veľkom rozlíšení. Čierne bodky na hlave - čuchové senzory, ktorými mucha získava informácie o prostredí, aj maličké chĺpky, čo vyzerajú ako obočie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu