SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Muchy, čo majú maternicu a menej potomkov ako človek

Slovenskí vedci bojujú proti spavej nemoci.

V Bratislave chovajú približne 200-tisíc múch tse-tse. Samčekov sterilizujú a vypúšťajú do prírody v afrických krajinách s cieľom zbaviť sa spavej choroby. (Zdroj: SME - Marko Erd)

Prítmie, dusno a teplo ako v pralese. Tak vyzerá príbytok najväčšej kolónie múch tse-tse v Európe priamo v srdci Bratislavy. Podľa zoológa Petra Takáča, ktorý projekt vedie, sa v nej nachádza 180- až 200-tisíc múch.

Sterilizáciou samčekov sa snažia prispieť k vymiznutiu nebezpečnej spavej choroby v afrických krajinách.

Podstatou ich metódy je, že samičky múch tse-tse sa v prírode spária so sterilnými samcami a nemajú potomstvo. Spária sa maximálne dvakrát za život bez ohľadu na to, či sú skutočne oplodnené.

O muchy v malých kruhových klietkach sa na ploche asi 300 štvorcových metrov v Bratislave stará päť pracovníkov. Teplota sa pohybuje permanentne okolo 25 stupňov Celzia, čo je celkom príjemné, na rozdiel od vlhkosti, ktorá sa pohybuje okolo 75 percent.

Samotné muchy na prvý pohľad nevyzerajú výrazne inak ako ich slovenské kolegyne. Musí tu byť prítmie, lebo svetlo ich vyrušuje. V klietkach by lietali a zrážali sa.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu