SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Eva Mosnáková: Seniori cítia zadosťučinenie, že sa o nich mladí pekne starajú

Má 91 a pomáhala s očkovaním.

Eva Mosnáková vedie Klub seniorov židovskej náboženskej obce. Bola účastníčkou diskusií organizácie Zabudnuté Slovensko. (Zdroj: archív SME/Gabriel Kuchta)

Pre EVU MOSNÁKOVÚ nebolo novinkou, že zrazu nemôže ísť von. Počas druhej svetovej vojny sa takto ako dievča sedem mesiacov skrývala pred nacistami.

Aj počas pandémie zostala aktívna napriek vysokému veku. Vedúca Klubu seniorov židovskej náboženskej obce pomáhala iným seniorkám, aby neklesali na duchu, a keď prišla možnosť, pomáhala im registrovať sa na očkovanie.

Seniorov možno na očkovanie podľa nej presvedčiť bez nátlaku.

Ako ste počas pandémie vnímali komunikáciu politikov a celkovo diskurz o starších ľuďoch?

Politici mali rôzny prístup, ale rozhorčili ma niektorí poslanci, ktorí tvrdili, že zbytočne alebo neprávom sa pri očkovaní uprednostňujú staršie vekové kategórie s tým, že to nie je ekonomicky únosné.

Z toho trčí pohŕdanie seniormi, ktorí podľa takéhoto pohľadu už nie sú užitoční. Prečo by sa mali chrániť a zachraňovať, keď sú tu ľudia, ktorí môžu produkovať ekonomické výsledky? Také uvažovanie je v demokratickej spoločnosti neprípustné.

A čo hovoríte na kampaň Zaočkuj babku, ktorá navodzuje dojem, akoby mal niekto rozhodnúť za seniorov a dotlačiť ich k očkovaniu?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu