SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Dlhoročná včelárka po zime našla viac než sto prázdnych úľov. Včely zmizli

Novosadová včelnicu postaví nanovo.

Včelárka Rita Novosadová zažila najhorší včelársky rok za dvadsaťročnú kariéru - zo 160 včelích rodín im prežilo len päť. Vďaka podpore známych aj neznámych začínajú odznova. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Dvadsať rokov sa s manželom starali o včely a v najlepších sezónach vyrobili až štyri tony medu. Pre to, čo zažili teraz, však zvažovali zavesiť včelárstvo nadobro na klinec.

"Keď sme koncom februára po zime otvorili úle, zistili sme, že sú plné medových zásob, ktoré tam zostali, ale bez včiel. Zo 160 rodín nám zostalo päť. Je to strata, ktorá veľmi zabolí a to nehovorím o finančnej ujme. Cítila som strašnú bezmocnosť," hovorí včelárka Rita Novosadová z rodinnej včelej farmy Včeličo.

Takéto náhle zmiznutie včiel, keď vyletia z úľa a už sa nevrátia, sa nazýva syndrómom kolapsu včelstiev alebo po anglicky colony collapse disorder.

Vedci sa dosiaľ nezhodli na príčinách tohto javu, ktorý je v posledných desaťročiach vo svete výrazne častejší ako predtým. Môže za ním byť kombinácia oslabenia včiel spolu s vplyvom pesticídov či vírusov.

"V mnohých prípadoch je to najmä chyba včelára. Začali sme sa viac venovať ovocinárstvu a na včely zostávalo menej času. Vyčítala som si, čo som nespravila, čo sme zanedbali. Mohli sme ich viac liečiť, mohli sme sa o ne viac starať," hovorí Novosadová.

Ako nôž pod krkom

Po dvadsiatich rokoch chovu včiel sa s manželom cítili unavení. Rozmýšľali, či sa nevrátiť z profesionálnej úrovne späť k hobby.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu