SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Buď sa zaočkuješ, alebo vnúčatá neuvidíš. Ako pandémia zmenila vzťah k seniorom

O senioroch sa neraz rozhoduje bez nich.

Seniori, ktorí používajú internet a smartfóny, mohli počas pandémie komunikovať s príbuznými ľahšie. (Zdroj: adobe stock)

Edita Hromadová s vnukom Petrom Kučerkom boli jednou z vyše 15-tisíc dvojíc, ktoré dosiaľ využili možnosť a prihlásili sa na spoločné zaočkovanie. Vtedy dostane vakcínu aj mladý človek, ktorý seniora na očkovanie sprevádza.

Kampaň Zaočkuj babku (a dedka) vnímajú pozitívne.

„Starší ľudia sa nevedia sami za seba rozhodnúť. Ak by ma vnuk nepostrčil, tak by som na očkovanie nešla,“ tvrdí Hromadová. Na očkovanie síce bola zaregistrovaná už skôr, pre zdravotné problémy však najprv nemohla prísť.

Vďaka kampani sa podľa Kučerku aspoň mali príležitosť o očkovaní porozprávať. „Starkej som mohol vysvetliť niektoré otázky a podobne,“ hovorí.

Etnologička Ľubica Voľanská, ktorá sa venuje téme rodiny a staroby, však aj v súvislosti s kampaňou Zaočkuj babku upozorňuje na spôsob, akým sa od začiatku pandémie hovorilo o senioroch.

„Zo všetkých médií sa už pred rokom valili informácie o tom, ako chrániť seniorov, že všetko robíme najmä pre nich. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, dochádzalo k akejsi infantilizácii staroby, teda rozhodovaniu o nás bez nás, lepšie povedané, o nich bez nich,“ vysvetľuje Voľanská.

„Často rozhodujeme za starších. Veď kampaň Zaočkuj babku (a dedka) je o tom, že niekto iný by mal rozhodnúť a priviesť seniorov na očkovanie. Hranica medzi dozorom a starostlivosťou je tu veľmi tenká,“ dodáva.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu