SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Cirkev znova skúša blahorečiť biskupa Vojtaššáka, ktorý sa angažoval za Slovenského štátu

Vidia len utrpenie za komunizmu.

Ján Vojtaššák (v biskupskej reverende) spoločne s veliteľom Hlinkovej gardy Alexandrom Machom (v popredí s gardistickým dvojkrížom na uniforme) a vojakmi, ktorí prepadli s nacistami Poľsko. (Zdroj: Slovenský národný archív)

Scéna prvá. Fotografia zaberá vojakov, ktorí navštívili Spišskú Kapitulu. Píše sa rok 1939 a slovenská armáda prepadla spolu s nacistami Poľsko, čím sa začala druhá svetová vojna. Spišský biskup Ján Vojtaššák zdvíha pravicu. Od prvých do posledných dní podporoval vojnový režim spojený so zločinmi proti ľudskosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Scéna druhá. O vyše osemdesiat rokov neskôr sa ľudia v kostoloch na Slovensku modlia za blahorečenie Božieho sluhu Jána Vojtaššáka. Takisto sa zbierajú svedectvá o jeho skutkoch milosrdenstva a zázrakoch, ktoré spravil.

Slovenská katolícka cirkev pritom už jeden pokus blahorečiť Vojtaššáka urobila. Proces v roku 2003 pozastavil Vatikán pre fakty o biskupových činoch počas druhej svetovej vojny.

V roku 2019 však pozastavený proces cirkev znova otvorila.

Biskupov návrh

„Mal by som návrh,“ prihlásil sa biskup Ján Vojtaššák. Bolo to 3. februára 1943 na zasadnutí Štátnej rady. Tá bola vo vojnovom Slovenskom štáte akousi druhou komorou parlamentu, jej členmi boli duchovné aj svetské elity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prítomní si práve vypočuli referát šéfa oddelenia pre protižidovské opatrenia a deportácie Antona Vaška. Dozvedeli sa, ako boli postupne zo spoločnosti vylučovaní Židia, ako im zobrali občianske práve, vyhodili ich zo zamestnania, okradli o pasy, ale aj o autá, rádiá, udice a bicykle, zakázali im vstup do parkov a nakázali na oblečení nosiť prišitú žltú hviezdu.

Do nacistických vyhladzovacích táborov vyviezol Slovenský štát v roku 1942 takmer 58-tisíc Židov. Na Slovensko prichádzali správy o ich vraždení, ktoré zachytila aj vatikánska korešpondencia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu