SME

Elitní športovci majú stále viac peňazí. Mnohí ich míňajú aj podozrivo

Matej Tóth sa teší zo zisku zlatej olympijskej medaily v chôdzi na 50 km v Rio de Janeiro v roku 2016. (Zdroj: TASR)

Systém podpory pre najlepších menia.

Bratislava. Najväčšími úspechmi slovenského športu sú v poslednom období olympijské medaily Anastasie Kuzminovej, majstrovské tituly a etapové víťazstvá Petra Sagana a najnovšie aj veľký krištáľový glóbus lyžiarky Petry Vlhovej.

Títo športovci potrebovali na úspech talent, drinu a najmä peniaze. Ani jeden však nie je produktom slovenského systému rozvoja športu.

Štát každoročne vynaloží na šport desiatky miliónov eur. Za uplynulých desať rokov sa suma strojnásobila. Najviac dostanú najväčšie zväzy, z celkovej sumy na daný rok ide futbalu 17 percent, hokeju 13 percent, no darí sa aj tenisu, cyklistike, či menším zväzom ako napríklad florbalu.

V tomto roku rozdelilo ministerstvo školstva prostredníctvom Národného programu rozvoja športu celkovo 78 795 076,47 eur, z toho sa futbalu ušlo 12 350 474 eur, ľadovému hokeju 9 444 480 eur, tenisu 4 404 418 a napríklad florbalu 709 906 eur.

Do športu prúdia peniaze z troch ministerstiev

Desiatky športovcov sú zamestnancami ministerstva obrany a vnútra, ktoré cez vlastné športové strediská tiež investujú do vrcholového športu.

Ministerstvo obrany má Vojenské športové centrum Dukla, do ktorej investuje v tomto roku podľa slov ministra obrany Jaroslava Naďa 15,9 milióna eur. Ministerstvo vnútra má Športové centrum polície, ktoré vlani pracovalo s rozpočtom 2 942 972 eur. Rezort školstva má Národné športové centrum, ktorého tohtoročné fungovanie podporilo sumou 1 251 234 eur..

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najlepší športovci navyše patria aj do top tímu. Sú v ňom napríklad Peter Sagan, Petra Vlhová, Paulína Fialková, kajakári z K4, Danka Barteková, Zuzana Rehák Štefečeková, ako aj zdravotne znevýhodnení športovci.

Výdavky ministerstva školstva na top tím sa od roku 2010 zvýšili o dve tretiny a vlani si najlepší rozdelili 5 017 234 eur .

Príspevky z ministerstva školstva tvoria u najlepších len zlomok ich celkových nákladov. Napríklad u Petry Vlhovej to bolo v roku 2019 57 013 eur. Zvyšné zdroje získava od sponzorov a VŠC Dukla, Peter Sagan dostal 68 266.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu, že štát v posledných rokoch výrazne zvýšil investície do športu, nevychovali sme desiatky nových Saganov, Vlhových či Kuzminových. Hokej o svojej zlatej minulosti môže len snívať.

Kontrola použitia financií je slabá

Naše zistenia naznačujú, že súčasný systém financovania, vyúčtovania a kontroly štátnych výdavkov nie je dostatočný.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Po štúdiu nastúpil do denníka Šport ako futbalový redaktor. Po necelých dvoch rokoch prijal ponuku z denníka Pravda, kde sa takmer šesť rokov mohol venovať svojmu najobľúbenejšiemu športu - tenisu. Skúsenosti s televíznou žurnalistikou získal v RTVS, kde bol redaktorom, komentátorom i vedúcim vydania športových správ Góly-body-sekundy. Z RTVS odišiel pre nesúhlas s praktikami nového riaditeľa Jaroslava Rezníka. V SME je od januára 2019 a popri práci editora, občas niečo napíše alebo nahrá podcast. Vo voľnom čase si rád zahrá tenis, zájde do kina a trávi čas v spoločnosti priateľov. Rád varí a dobre je. A verí, že dobre aj bude.

Čítajte ďalej

V chorvátskej obci Kuterovo žijú veľké šelmy v bezprostrednej blízkosti ľudí

Medvede im do záhrad chodia ako do obývačky. Chorvátsky vidiek zo šeliem profituje

Zasadíme viac stromov, aby z úrody zostalo aj nám, vravia v Kutereve.


26. nov
Od otca Jána Kolesára staršieho dnes preberá žezlo jeho syn Ján Kolesár mladší.

Dnes má 250 zamestnancov, v roku 1991 bol rád, že má 250 korún

Začal podnikať v roku 1991 a nechcel mať mercedes do roka. Iní domercedesovali, hovorí


12. nov
Pavol Országh Hviezdoslav

Hviezdoslav ako prvý použil slovo hip-hop. Stačí to však v 21. storočí?

Najväčší slovenský básnik zomrel 8. novembra 1921.


5. nov
Kostra už ako komunistický básnik v septembri 1950.

Nevädze, kúkoľ, vlčie maky, Tiso je taký, Stalin je taký

O dielach ospevujúcich zločinecké režimy sa mlčalo desaťročia.


29. okt
Protestov proti reforme národných parkov sa zúčastňujú extrémisti, poľovníci, lesníci aj nespokojní občania.

Extrémisti si našli nový terč: ochranárov a ochranu prírody

Najprv chceli zastaviť drancovanie lesov, keď ich ochranári odmietli, obrátili sa proti nim.


22. okt
Lenka Kováčová sa cítila v Hainburgu viac v bezpečí ako v slovenskej pôrodnici. Verí, že aj na Slovensku sú sestry, ktoré by mali záujem viesť prirodzené pôrody s minimom lekárskych zásahov.

Čo vzdycháte, veď to nebolí. Prirodzený pôrod našli až za hranicami

Príbehy žien, ktoré sa rozhodli rodiť v Hainburgu.


15. okt
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu