SME
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Od prostitúcie ju zachránilo, že ju ako dieťa predali do Anglicka

Zo slovenského geta k titulu z univerzity.

Výrez z fotografie na obálke knihy Vyrástla som v gete od Elisky Tanzer, ktorá nedávno vyšla v slovenskom preklade vo vydavateľstve Lindeni. Ide o skutočný príbeh slovenského dievčaťa z rómskeho geta o ceste za lepším životom. (Zdroj: Lindeni)

Vyrastala v deväťdesiatych rokoch v rodine prostitútok na východe Slovenska. Jej rómska mama bola sama ešte dieťaťom a nemecký otec stúpencom neonacistických myšlienok.

Podarilo sa jej uniknúť z chudoby vďaka tomu, že ju mama poslala do Anglicka na detskú prácu. Tu sa naučila čítať a písať, neskôr získala univerzitný titul, ale zažila aj vykorisťovanie a brutálne znásilnenie.

Nedávno jej pod pseudonymom ELISKA TANZER na Slovensku vyšiel preklad knihy Vyrástla som v gete. Verejne vystupuje len pod pseudonymom a pre citlivosť príbehu neukazuje ani svoju tvár. V rozhovore hovorí o tom, ako sa vyhla prostitúcii, či cíti k rodičom nenávisť aj prečo sa rada vracia na Slovensko.

Ako a prečo sa prostitúcia stala vo vašej rodine rodinným biznisom? Pokúsila sa niektorá členka rodiny uniknúť tomuto osudu?

Keď moja rodina prišla na Slovensko, práce bolo veľmi málo a podľa toho, čo mi povedali staršie ženy, ľudia nechceli najímať Cigánov.

Bohužiaľ, jediná práca, ktorá ponúkala spoľahlivé živobytie, bola prostitúcia. Mnohí ľudia nemajú čas čakať, kým zmizne rasizmus, pretože musia nakŕmiť svoje deti.

Žiadna žena v mojej rodine sa nepokúsila uniknúť, pretože to považovali za normálny spôsob života. Ja som ako jediná videla iné spôsoby života vďaka návštevám rodiny môjho otca v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vaša mama bola Rómka, ktorej ste sa narodili ako trinásťročnej, váš otec bol jedným z jej klientov a sympatizantom neonacistov. Ako sa vám podarilo prežiť detstvo v takejto veľmi neobvyklej rodine?

Hovorí sa, že z dvoch zlých vecí nevzíde nič dobré, ale myslím, že v tomto prípade sa to podarilo. Otec mal rasistické postoje a hoci mnohí členovia jeho rodiny ich majú aj naďalej, on sa zmenil.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová.

Nenápadná komisárka zaujala talianskych politikov aj európske médiá.


20 h
Ilustračná snímka.

Ešte v ten deň ho záchranka brala späť.


15 h
Sofia Goggiová.

Jej kariéra je popretkávaná zraneniami.


22 h

Účinok u ľudí zatiaľ nepreukázali.


17 h
Skryť Zatvoriť reklamu