SME
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Kde sú dnes bežkyňa v balerínkach, nový Matej Tóth aj slovenská Beth Harmonová

Známe rómske športové talenty víťazia naďalej.

Chodca Daniela Kováča prirovnávajú k olympijskému víťazovi Matejovi Tóthovi. Je juniorským majstrom Slovenska v chôdzi na desať kilometrov. (Zdroj: Pavol Uhrín)

Jej fotografiu na stupni víťazov bežeckej súťaže v balerínkach namiesto športovej obuvi videli v roku 2018 desaťtisíce ľudí a mediálny záujem nemal konca. Do Moldavy nad Bodvou jej prišiel zagratulovať aj vtedajší prezident Andrej Kiska.

Dnes je pätnásťročná Annamária Horváthová vicemajsterkou Slovenska na 800 metrov v kategórii starších žiačok. Patrí tiež v tejto kategórii medzi štyri najlepšie pretekárky na 2000 metrov.

Na majstrovstvách Slovenska dorasteniek v konkurencii starších súperiek skončila tretia na 1500 metrov a piata na 800 metrov.

Pandémia však skomplikovala jej účasť na tréningoch a jej budúcnosť závisí aj od toho, či sa jej podarí v zložitých sociálnych podmienkach v športovom úsilí vytrvať.

Po úspechu na prvej súťaži v balerínkach jej syn riaditeľky miestneho centra voľného času CVrČek Márie Tóthovej daroval športové tenisky a ujal sa jej tréner Norbert Pecze z Atletického legionárskeho klubu v Moldave nad Bodvou.

Už teraz patrí medzi špičku. Má talent, dobré genetické predpoklady a techniku behania ako bežci v Keni.

Norbert Pecze, tréner Annamárie

Tóthová, ktorá ju sprevádzala a pomáhala jej od jej prvých úspechov, si myslí, že na začiatku mediálneho ošiaľu si Annamária neuvedomovala, čo sa okolo nej deje.

„Prišlo to postupne. Keď som ju spoznala, bolo to milé, skromné, tiché a hanblivé dievča s rýchlymi nohami,“ hovorí Tóthová.

Vďaka tomu, že sa stala slávnou, sa našlo veľa ľudí, ktorí ju chceli podporiť, darovať jej športové potreby a vybavenie.

„Vecných darov dostala pomerne veľa a ľudia vyzbierali aj slušnú sumu peňazí. Išli na účet Atletického legionárskeho klubu, ktorý z nich čerpal pri naštartovaní jej kariéry a ďalších športových činnostiach,“ približuje Tóthová.

Pre Annamáriu podľa Tóthovej veľa znamenala aj pochvala za športovú činnosť na jej základnej škole.

Podpora podľa nej pretrvala aj po tom, ako mediálny ošiaľ opadol, aj keď v menšej miere.

„Keď sme ju a jej výkony spomenuli na facebookovej stránke centra voľného času, takmer vždy sa následne ohlásil niekto, kto ju chcel podporiť.“

Športové záležitosti dnes pre Annamáriu podľa trénera vedia pokryť, no potrebovala by príspevok na civilné oblečenie či bežné potreby.

Získala si rešpekt

Popularita mala aj tienisté stránky. Podľa trénera Norberta Peczeho mali deti a rodičia na začiatku pocit, že pozornosť, ktorá sa jej venuje, je neprimeraná, a preto mala ťažkosti so zapadnutím do kolektívu.

„Pred Annamáriou sme tu mali aj iných majstrov Slovenska a médiá z toho nerobili takú veľkú senzáciu. Takže bolo pre ňu ťažšie sa zaradiť do tréningovej skupiny. Dnes už je to lepšie. Bola s nami dvakrát aj na sústredení,“ hovorí Pecze.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozhovory ZKH: Matej Šucha.

Stále sa rozprávame o tom, ako ľudí motivovať, no nepoznáme ich bariéry.


a 1 ďalší 18 h
Európske veci - Najdôležitejšie udalosti z európskej politiky, komentáre a analýzy.

Nenápadná komisárka zaujala talianskych politikov aj európske médiá.


21 h
Ilustračná snímka.

Ešte v ten deň ho záchranka brala späť.


16 h
Skryť Zatvoriť reklamu