SME
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Správy o veľkej rebélii v Amerike zaujímali aj Slovákov

Uhorskí veteráni slovenského pôvodu bojovali v armáde Severu proti Juhu

O americkej občianskej vojne dramaticky písali v bratislavských i svetových novinách. Bodákový útok, tak ako ho vnímali čitatelia newyorského magazínu Harper´s Weekly. (Zdroj: wikipedia)

Pre obyvateľa strednej Európy, žijúceho v srdci skostnateného a stavovskými zásadami riadeného habsburského impéria, to boli fascinujúce novinky.

Mal ešte v živej pamäti revolučné udalosti z rokov 1848 a 1849, preto zvesti z ďalekého zámoria, kde vojaci prezidenta Lincolna bojovali proti južanským "rebelom a otrokárom", vnímal ako ďalší zápas za lepší svet.

Tento boj zvádzali nielen americkí starousadlíci, ale aj emigranti z rôznych kútov starého kontinentu. V armáde Severu slúžili viacerí vojaci narodení "pod Tatrami", a to vo všetkých jej zložkách – pechote, jazde aj v delostrelectve.

Občianskej vojne v USA, ktorá vypukla pred 160 rokmi 12. apríla 1861, sa podrobne venovala i tlač v Uhorsku vrátane novín vychádzajúcich na území súčasného Slovenska.

Krvavá bitka pri Cross Keys

Na jar 1862, keď vojna zúrila už približne rok, operoval v Shenandoahskom údolí, medzi zalesnenými kopcami na pomedzí štátov Virgínia a Západná Virgínia, legendárny južanský generál Thomas J. Jackson. Pre svoju nepoddajnosť mal prezývku Kamenná stena.

K ťaženiu Jacksonovej "pešej kavalérie" patrila i krvavá bitka pri Cross Keys, preživší tohto masakru spomínali množstvo roztrhaných ľudských aj konských tiel, roztrúsených po bojisku.

Jedným z peších plukov federálnej armády nasadených pri Cross Keys bol i 45. newyorský – do veliteľského štábu tejto jednotky patril aj major Karol Šemšei, šľachtic zo šarišských Kračúnoviec.

Šemšei mal nepochybne povahu dobrodruha, počas revolúcie sa pridal ku košickým honvédom, po jej potlačení emigroval do USA. Napriek aristokratickému pôvodu sa spočiatku živil pomocnými prácami, neskôr pričuchol k fotografickému remeslu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová.

Nenápadná komisárka zaujala talianskych politikov aj európske médiá.


20 h
Ilustračná snímka.

Ešte v ten deň ho záchranka brala späť.


15 h
Sofia Goggiová.

Jej kariéra je popretkávaná zraneniami.


22 h

Účinok u ľudí zatiaľ nepreukázali.


17 h
Skryť Zatvoriť reklamu