SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Manažérka Facebooku: Odstraňujeme prejavy nenávisti rýchlejšie a viac ako iní

Ako Facebook bojuje s nenávisťou.

Gabriella Cseh (1975) pôsobí ako šéfka verejnej politiky Facebooku pre strednú a východnú Európu. Zaoberá sa verejnou politikou a regulačnými vzťahmi, napríklad otázkami ochrany dát, bezpečnosti či súkromia. Predtým pracovala štyri roky ako výkonná riaditeľka Maďarského rozhlasu. Bola tiež riaditeľkou vonkajších vzťahov v spoločnosti PanTel Telecommunications a pôsobila v diplomacii a štátnej správe. (Zdroj: HN/Milan Bureš)

Veľké rozhodnutia, komu zablokovať prístup k sociálnej sieti, by sme nemali robiť sami, myslí si GABRIELLA CSEH. Šéfka verejnej politiky Facebooku pre strednú a východnú Európu v rozhovore približuje napríklad, ako veľmi sa spoliehajú na nahlasovanie nenávistného obsahu a nakoľko si s ním poradí nimi vyvinutá umelá inteligencia, či aká časť ľudí klikne na obsah, ktorý Facebook označí ako nepravdivý. Rozhovor vzhľadom na pracovnú vyťaženosť respondentky prebehol e-mailom.

Keď novinár Denníka N Filip Struhárik pred dvoma mesiacmi overoval schopnosť Facebooku poradiť si s nenávistnými príspevkami, nahlásil 43 príspevkov, ktoré porušovali pravidlá. Osem dní mu nikto z Facebooku neodpovedal a príspevky neboli preverené. Všetky boli vymazané až po novinárskej otázke a prisľúbili mu, že preveria, kde sa stala chyba. Prečo sa to stalo?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Facebook má 2,8 miliardy používateľov. Bohužiaľ, v takejto škále sa stretneme aj s obsahom, ktorý by sa nemal online vyskytovať.

Venujeme nesmierne úsilie na boj proti nemu, no nie je to dokonalé a niekedy sa udejú chyby, tak ako to bolo v tomto prípade pre chybu v našom systéme.

Vždy sme vďační, ak nás externí aktéri vrátane novinárov na takéto záležitosti upozornia. Pomáha nám to riešiť ich a z dlhodobého hľadiska sa zlepšovať.

Bezpečnosť online je komplexná oblasť, kde neexistuje univerzálne riešenie. Moderovanie obsahu je dôležité, no ani tie najsofistikovanejšie automatické systémy nenahradia základnú mediálnu gramotnosť a digitálne zručnosti.

Ako Facebook rieši príspevky, v ktorých používatelia hrozia násilím?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


4 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu