SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Historička: Veľmi pochybujem, že morový bacil odstránila modlitba

Rozhovor o šarlatánoch kedysi a dnes.

Historička Tünde Lengyelová. (Zdroj: archív T. Lengyelovej)

Epidémie boli odjakživa rajom pre šarlatánov. "Keď sa rozšírilo, že sa šíri mor alebo kiahne, ľudia okamžite spanikárili a snažili sa nejako zabezpečiť. Preventívne si kupovali lieky, ktoré ich mali ochrániť," hovorí historička TÜNDE LENGYELOVÁ, ktorá napísala kapitolu o šarlatánstve na Slovensku do knihy Šarlatáni.

V rozhovore hovorí napríklad o tom, čo bolo základom úspechu podvodníkov s liečivami, aké šarlatánske praktiky boli najúspešnejšie aj či šarlatánske postupy, ktoré sa aplikujú proti covidu, majú nejaký predobraz v histórii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenské príslovia "Kto śe ľiči, śe kaľiči." alebo "Komu treba ľiky, ten pujdze naviky." nevypovedajú práve o viere našich predkov v schopnosti doktorov. Kde sa tá nedôvera vzala?

Viera v doktorov môže byť len veľmi mladá, pretože do 20. storočia až do vzniku seriózneho štátneho zdravotného systému za prvej republiky bola zdravotná starostlivosť v plienkach.

V 19. storočí síce už existovali aj lekárske fakulty, ktoré vychovávali lekárov, ale prevažná väčšina ľudí si ich nemohla dovoliť.

Obracali sa teda na rôznych mastičkárov, bylinkárov alebo sa liečili sami. Máloktorý z tých lekárov liečil zadarmo. Čím ďalej v histórii, tým to bolo horšie.

V stredoveku poznáme za tri-štyri storočia asi dvadsať lekárov podľa mena, ktorí pôsobili predovšetkým na dvoroch panovníkov alebo u vysokých cirkevných hodnostárov a poskytovali služby aj ďalším aristokratom a šľachticom.

Súvisiaci článok Tajný recept na besnotu od liečiteľov z Liptova chceli viacerí odkúpiť Čítajte 

No nemôžeme hovoriť o zdravotnej starostlivosti, len o prípadoch liečiteľských aktivít.

Vzhľadom na to, aké tie liečiteľské aktivity boli, môžeme povedať, že kto sa liečil, sa kaličil?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu