SME
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Väzenský psychológ: Videohovory mnohým väzňom otvorili oči

Rozhovor s Václavom Jiřičkom.

Hlavný väzenský psychológ českej väzenskej služby Václav Jiřička. (Zdroj: Anna Jiřičková)

Šok z uväznenia prežívajú verejne známi aj neznámi väzni rovnako. "Keď je niekto zvyknutý, že ho ostatní poslúchajú, môže ho šokovať, že vo väzenskom prostredí nič z toho neplatí," hovorí hlavný psychológ českej väzenskej služby VÁCLAV JIŘIČKA.

V rozhovore pre SME vysvetľuje, čo rozhoduje o tom, koho väzba psychicky zloží, prečo si siahajú na život oveľa častejšie ľudia vo väzbe ako vo výkone trestu, aké pocity ľudí v pandémii sú podobné tým, čo zažívajú väzni, aj prečo si myslí, že nórsky väzenský systém je budúcnosť.

Na Slovensku zažívame dosiaľ nevídanú masívnu vlnu zatýkania a väznenia prominentných osôb z oblasti politiky, biznisu aj polície, ktorá je ostro sledovaná médiami. V čom sú väzba a jej vplyv na psychiku iné pre ľudí, ktorých prípady sú medializované, v porovnaní s ľuďmi, ktorí sú verejnosti neznámi?

Pre človeka, ktorý sa ocitne vo väzení, je to vždy veľmi veľká záťaž, o to viac pre človeka, ktorý nepochádza z kriminálnej subkultúry a pre ktorého je to úplne nové prostredie.

Ak sa k tomu pridá ešte zvýšený záujem spoluväzňov, prípadne aj zamestnancov alebo pred bránami väznice čakajú médiá s mikrofónmi a fotoaparátmi, je to ešte väčšia záťaž.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo rozhoduje o tom, koho väzba psychicky "zloží"?

Hlavnými faktormi sú tie osobnostné. Môže to však súvisieť aj s tým, aké obavy ten človek má a akú trestnú činnosť vykonával. Je tam ešte jeden významný faktor, a to, či sa má ten človek o čo oprieť, či má rodinné zázemie.

Naopak, niekedy býva veľmi zaťažujúce, keď má človek pocit, že spôsobil hanbu svojej rodine alebo prostrediu, z ktorého pochádza, keď má pocit, akoby pošpinil svojich blízkych.

Aký je vplyv moci a postavenia? Zvládajú vplyvní ľudia väzbu psychicky ľahšie alebo ťažšie?

Šok z uväznenia je rovnaký. No je pravda, že na osoby, ktoré sú zvyknuté na nejaký životný štandard a ktoré si možno o sebe mysleli, že im sa taká vec nikdy nemôže stať, to môže mať podstatne výraznejší dosah. Platí to bez ohľadu na to, či páchali, alebo nepáchali trestnú činnosť.

V Česku svojho času veľmi významná ministerská úradníčka, ktorá má v súčasnosti vysoké postavenie v európskych štruktúrach, bola po jednej zahraničnej ceste mesiac uväznená a o tejto svojej skúsenosti verejne hovorila.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nerozumiem, prečo nemôžeme aspoň chvíľu fungovať ako normálna koalícia.


a 1 ďalší 3 h
Ilustračná fotografia.

Nová štúdia ukazuje, čo sa v tele deje.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu