SME
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Bol pekár a v Prešporku vyrábal pečivo. Bachov predok sa volal Veit

Veit Bach si popri príprave pečiva vybrnkával melódie.

Na sklonku života Johan Sebastian Bach spisoval rodinnú históriu, na ktorej začiatku je i hudobne nadaný pekár z Prešporku. Umelca portrétoval štyri roky pred smrťou Elias Haussman. (Zdroj: Wikimedia)

Sadol si, namočil pero do kalamára a začal písať. Mal päťdesiat rokov a v tých časoch to bol vysoký vek. Bol čas rekapitulovať život a spísať kroniku svojej rodiny.

Boli v nej známi hudobníci a tradícia siahala až k najstaršiemu známemu predkovi. Volal sa Veit Bach a hoci bol pekár, vraj tiež rád muzicíroval. A zrejme pochádzal z Prešporka.

Svedectvo nám zanechal umelec, bez ktorého by nemohol existovať Mozart ani Beatles. Johann Sebastian Bach.

Ako pekne to muselo spolu znieť!

„Vitus Bach, pekár bieleho pečiva v Uhorsku, musel ujsť v 16. storočí pre luteránsku vieru. Keď speňažil svoj majetok najlepšie, ako mohol, vysťahoval sa do Nemecka, a keďže v Durínsku našiel dostatočné bezpečie pre svoje luteránske vierovyznanie, usadil sa vo Wechmare neďaleko Gothy, kde ďalej robil svoje remeslo.

Najväčšie potešenie mal z hrania na malej citarke, ktorú si brával so sebou do mlyna a brnkal na nej do taktu pri mletí. Ako pekne to muselo spolu znieť! A to bol začiatok hudby u jeho potomkov.“

Tieto vety pochádzajú z rodinnej kroniky z roku 1735, ktorú spísal hudobný skladateľ Johann Sebastian Bach. Meno dávneho predka písal v latinskej verzii, nemecky znelo Veit, po slovensky Vít.

Informáciu o pôvode Bachovho predka zopakoval aj umelcov syn Carl Philipp Emanuel Bach v nekrológu za mŕtvym otcom: „Toľko je isté, že od Veita Bacha, prapraotca rodiny, sa všetci jej členovia až po siedmu generáciu venovali hudbe. Tento Veit bol v 16. storočí vyhnaný z Uhorska a usadil sa v Durínsku.“

A Uhorsko, ktoré sa tradovalo v rodine ako rodná hruda, predstavovalo podľa všetkého vtedajšie korunovačné mesto na Dunaji. Dnešnú Bratislavu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nerozumiem, prečo nemôžeme aspoň chvíľu fungovať ako normálna koalícia.


a 1 ďalší 2 h
Ilustračná fotografia.

Nová štúdia ukazuje, čo sa v tele deje.


3 h
Skryť Zatvoriť reklamu