Ošemetnosť národnosti spočíva napríklad aj v tom, že človek sa môže identifikovať s viacerými naraz, pričom je to jeho osobná vec. Na tieto skutočnosti zareagoval pokus o zmenu v otázkach sčítania obyvateľstva, ktoré sa na Slovensku čo nevidieť spustí.
V Európe je už overený, na Slovensku v poslednej chvíli narazil.
Okrem toho, že sčítanie obyvateľov 2021 bude po prvý raz prebiehať najmä elektronicky, prichádza úprava z pohľadu kategórie národností: ľudia si majú môcť uviesť dve národnosti a dokonca ich odstupňovať, čiže uviesť ich podľa vlastnej dôležitosti.
Prvá v poradí má byť dôležitejšia, lebo môže ovplyvniť práva menšín, druhá má vykresliť farebné zloženie obyvateľstva. Možnosť navrhol štatistický úrad na základe škandinávskeho vzoru, ktorý prevzalo viacero európskych krajín, aby vytvorilo reálnejší obraz multietnicity na svojom území.
Dva týždne pred spustením sčítania však poslanec Juraj Gyimesi z OĽaNO tpúto možnosť spochybnil.

Čo všetko živí národnosť
Uvedenie národnosti môže súvisieť s viacerými faktormi: s rodinou a jej národne cítiacimi členmi a ich koreňmi, s krajinou, z ktorej človek pochádza, s jazykom, ktorý denne používa.
Rovnako je tu však možnosť, že pochádza zo zmiešanej rodiny, že má deti v zmiešaných partnerstvách a manželstvách, že sa prikláňa k dvom či viacerým koreňom svojich predkov, alebo sa dostal do nového kultúrneho spoločenstva, v ktorom si jeho jazyk z rôznych dôvodov a motivácií osvojil.
S tým by mohla súvisieť ďalšia otázka možnosti - a to uvádzať pri sčítaní aj menšinový jazyk, ktorý človek používa.
Táto možnosť je nateraz vylúčená, čo by z hľadiska objektivity tiež mohlo byť predmetom diskusie.
Koľko identít cítiš
Stále je množstvo ľudí, ktorí si pri sčítaní obyvateľstva udajú len jednu národnosť – jednoducho necítia iné súvislosti a druhú kolónku nevyplnia. Sú tu však aj ľudia, ktorí to s národnosťou a pôvodom nemajú také jednoznačné.
V zásade je jedno, či ich v tejto chvíli rapídne pribúda, alebo naopak nie – boli tu, sú aj budú. Majú zmiešané identity, môžu byť dvoj-, troj- aj viacidentitoví, jednu národnosť môžu uprednostňovať, alebo aj cítiť v sebe všetky ako rovnocenné.
Možnosť zvoliť si ďalšiu národnosť pri sčítaní pre nich v každom prípade otvára možnosť vyjadriť príslušnosť ku koreňom, ktoré preferujú.
Rómska špecialita
Práve túto možnosť napadli v slovenskom parlamente kritici, keď začali riešiť, nakoľko môže vyjadrenie vzťahu k dvom národnostiam ovplyvniť jazykové práva istej národnostnej menšiny.
Možnosť používať menšinový jazyk v úradnom styku či zriadiť pomerne vyšší počet škôl s menšinovým vyučovacím jazykom totiž môže iba národnostná komunita, ku ktorej sa prihlási minimálne pätnásť percent obyvateľov.
Preto v menšinových komunitách prebiehajú kampane, ktoré ľudí motivujú nielen k tomu, aby sa nad svojimi koreňmi zamysleli, ale aj aby kalkulovali so skutočnosťou, že ak sa neprihlásia k národnosti, ktorá má potenciál dosiahnuť pätnásťpercentnú hranicu, ohrozí to ich komunikáciu v úradnom styku.
Špecialitou v tomto smere je rómska komunita, ku ktorej sa síce hlási takmer 400-tisíc ľudí, ale ak sa jej príslušníci chcú dohovoriť na úradoch v rómčine, nemajú šancu.
Využívajú to napríklad kruhy maďarskej komunity, aby maďarsky hovoriacich Rómov presvedčili vybrať si predovšetkým maďarskú národnosť. V istom ohľade je to totiž pre časť rómskeho obyvateľstva jednoducho najschodnejšia cesta.
Proti možnostiam
O znení otázok vo formulári sčítania obyvateľstva sa diskutovalo niekoľko rokov a návrhy štatistického úradu boli v pripomienkovom konaní. Poslanec Gyimesi však pred pár dňami predložil návrh zrušiť možnosť uvedenia druhej národnosti.
Vo vládnej koalícii o tomto nápade predtým nepočuli. Poslanec Gyimesi tvrdí, že takto postavené dve možnosti nie sú dobré, lebo „urýchľujú asimiláciu“.
O tom, akú možnosť ľudia pri sčítaní dostanú, sa ešte nerozhodlo. Ale keďže sčítavanie prebieha najmä elektronicky, nie je technicky žiaden problém zmeniť čosi na poslednú chvíľu.