SME
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Bratislava páchla ako továrne, v Košiciach stále vonia terpentín aj kadidlo

Aké boli a sú arómy miest.

Čuchový dojem z Košíc určoval koksárenský plyn z VSŽ, štipľavý dym magnezitky i sladkastý zápach pivovaru a sladovne. (Zdroj: TASR)

Starosta dedinky Saint-André-Valborgne Régis Bourelly dal v roku 2019 inštalovať tabuľku "Pozor, vstupujete na územie francúzskej dediny" s varovaním, že tu zvonia kostolné zvony a žijú hospodárske zvieratá a ak s tým majú návštevníci problém, nie sú na správnom mieste. Jeho iniciatívu chceli napodobniť stovky ďalších.

Francúzske súdy boli v posledných rokoch zaplavené tisíckami susedských sporov, ktorých predmetom bola aj snaha navždy utíšiť kohúta či žaby alebo zabrániť susedovi chovať ovce, lebo páchnu.

Spory medzi starousadlíkmi a novými obyvateľmi o hluk a pach sa tak zintenzívnili, až zasiahol štát.

Francúzsky senát minulý týždeň definitívne a jednomyseľne schválil, že vidiecke zvuky a pachy budú patriť do "zmyslového kultúrneho dedičstva". To, čo všetko bude doň spadať, sa ešte doladí na ministerstve kultúry.

Čuch, toľké veky zanedbávaný zmysel, o ktorý sa historici takmer neobtreli, sa môže tešiť na výrazné zviditeľnenie. A nielen vône vidieka budú zaujímavé, ale aj pachy miest.

Európski vedci totiž pripravujú databázu pachov nášho kontinentu z minulých storočí, aby si k minulosti všetci mohli pričuchnúť.

Súvisiaci článok Chemik: Čuchová pamäť dokáže vyvolať veľmi živé spomienky aj po rokoch Čítajte 

Paríž ako centrum smradu

Historici a ďalší výskumníci zo šiestich krajín sa v projekte Odeuropa chystajú zostaviť európske "pachové dedičstvo" od 16. do 20. storočia.

Je to náročná úloha, keďže čuchové vnemy sú veľmi závislé od kontextu a nedajú sa jednoducho rozložiť na univerzálne uznávané jednotky.

Pomocou umelej inteligencie preskúmajú tisícky textov aj obrazových záznamov, aby našli typické príjemné aj nepríjemné arómy z nášho kontinentu a to, čo nám hovoria o zmenách v spoločnosti.

Spolu s chemikmi a parfumérmi výskumníci potom plánujú zrekonštruovať viac než stovku pachov, ktoré by v múzeách mohli návštevníkov preniesť do minulosti.

Aké boli dávne vône miest? Muzeálne oddelenie s niektorými pachmi by bolo skúškou odvahy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nerozumiem, prečo nemôžeme aspoň chvíľu fungovať ako normálna koalícia.


a 1 ďalší 4 h
Ilustračná fotografia.

Nová štúdia ukazuje, čo sa v tele deje.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu