Odhaľovaniu lživých či zavádzajúcich informácií sa venuje agentúra AFP. Ako factchecker pre ňu na Slovensku overuje informácie Robert Barca. Keď vyhodnotí príspevok na Facebooku ako dezinformačný, všetkým ľuďom, ktorí ho zdieľali, príde notifikácia, že ide o niečo nepravdivé a odkaz na článok, v ktorom sú tvrdenia uvedené na pravú mieru.
Prinášame výber dezinformácií o korone aj ďalších témach, ktoré boli takto overené.

Úmrtia z vakcíny
Články o šiestich úmrtiach počas klinických skúšok vakcíny Pfizer proti covidu-19, ktoré sa dostali k desaťtisícom slovenských používateľov facebooku v decembri 2020, dezinterpretovali správy o skúškach od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv.

Hoci počas niekoľkomesačného testovania, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 40-tisíc dobrovoľníkov, naozaj šesť ľudí zomrelo, podľa správy regulačného úradu ani jedno úmrtie nesúviselo s podanou vakcínou.
Navyše štyria zomreli v skupine, ktorá dostala iba placebo. Tvrdenia vyvrátilo aj slovenské ministerstvo zdravotníctva.
Testovanie a nanočipy
Po zverejnení plánov na plošné testovanie v októbri 2020 tisíce používateľov uverili tvrdeniam o tom, že budú ľuďom počas testovania na prítomnosť koronavírusu zavedené mikročipy a nanoboty pod kontrolou armády a NATO.

Aktivované mali byť potom signálom z 5G sietí.
Príspevok bol doplnený schémou testovania so zavedením tyčinky cez nosnú dierku s nápisom v angličtine "Insert microchip here", teda "Sem vložte mikročip".
Dezinformácia je nepodložená, vyvrátilo ju ministerstvo obrany aj stály predstaviteľ SR pri NATO.
Hra s číslami v Nitre
Viac ako 14-tisíc používateľov zdieľalo príspevok zo začiatku januára, podľa ktorého mali byť do Fakultnej nemocnice v Nitre účelovo zvážaní pacienti s ochorením covid-19 z okolitých okresov, a následne do okresov rozvážaní naspäť, aby sa tak umelo zvýšili štatistiky hospitalizácií v Nitre.

Zdrojom informácie mal byť údajne vodič sanitky na sídlisku, s ktorým sa autor príspevku rozprával.
Tvrdenia o účelovom zvážaní pacientov sú nepravdivé, čo potvrdila hovorkyňa nemocnice.
Situácia v nitrianskej nemocnici je mimoriadne kritická, a keďže jej kapacita už nestačí, dochádza k prevozom pacientov do okolitých nemocníc.
Nebezpečné rúška
Tisíce ľudí zdieľali v auguste 2020 na Facebooku sériu piatich fotografií, ktoré vytvárajú dojem, že rúška spôsobujú vyrážky v okolí nosa a úst. Príspevok odkazoval na opatrenie súvisiace s povinným nosením rúšok pre žiakov od druhého stupňa ZŠ.

Tri z uvedených fotografií vôbec nesúvisia s rúškami a je na nich vidno ovčie kiahne, ekzém a rosaceu (ružovku).
Ďalšia fotografia ukazuje alergickú reakciu na materiál použitý v rúšku.
Posledná fotografia pochádza od talianskej zdravotnej sestry - jej modriny z ochranných prostriedkov však boli ešte dodatočne upravené a zvýraznené.
Krásy Wu-chanu
Opis videa, ktoré na facebooku videli tisíce ľudí, budí dojem, že video zobrazuje mesto Wu-chan, teda miesto, kde ešte minulý rok vypukla pandémia spôsobená novým koronavírusom SARS-CoV-2.

V skutočnosti je video kompiláciou videí stavieb a pamiatok z celej Číny.
AFP hľadala jednotlivé scény na internete a sociálnych sieťach, ale ani jeden z futuristicky vyzerajúcich mrakodrapov či mostov sa nenachádza vo Wu-chane.
Na slovenskom facebooku toto video prvýkrát zdieľal 25. marca 2020 podpredseda Komunistickej strany Slovenska Jalal Suleiman.
Útok vo Vrútkach
Na facebooku sa šírila dezinformácia, podľa ktorej údajne bol útočník, ktorý sa 11. júna 2020 vlámal do školy vo Vrútkach a nožom napadol učiteľov a žiakov, rómskej národnosti. Nie je to pravda, Polícia SR pre AFP potvrdila, že útočník rómskej národnosti nebol.

Tvrdilo sa to v príspevku na FB stránke Spravodajstvo INE, ktorý za 15 hodín od publikácie nazbieral viac ako 2700 zdieľaní.
K národnosti útočníka sa na svojej facebookovej stránke nepravdivo vyjadril aj poslanec NR SR Milan Mazurek, keď ho označil za „príslušníka ‚diskriminovanej‘ menšiny“ len pár hodín po útoku.
Čaputová a vlajky
Na facebooku sa v máji 2020 šírila fotografia Zuzany Čaputovej, Borisa Kollára a Igora Matoviča z podpisu deklarácie o zahraničnopolitickom smerovaní SR, na ktorej sú v pozadí zdanlivo americké vlajky.

V skutočnosti je fotografia manipulovaná, na originále sú samozrejme vlajky slovenské.
Fotografická manipulácia sa dostala do širšieho povedomia, keď viaceré stránky poukázali na to, že manipulácia sa šíri v kotlebovských skupinách.
Príspevok v kotlebovskej skupine bol síce vymazaný, v tom čase mal viac ako 170 videní.