SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Hviezda divadla aj štadióna z ulice získala byt

Na vlastné bývanie čakala dvadsať rokov.

Eva Račická hľadá advokáta, ktorý by jej pomohol urobiť bodku za justičným omylom. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

V ružovej blúzke, s úsmevom a iskrou v očiach nepôsobí na svoj vek. Čoskoro už bude mať na chrbte šesť krížikov.

Historicky prvá predajkyňa časopisu Nota bene s číslom 001, ktorú mnohí Bratislavčania poznajú z podchodu na Zochovej ulici, s pôžitkom sedí na balkóne a v posteli na mieru spí podľa vlastných slov ako bábätko. Prvýkrát po dvadsiatich rokoch vo vlastnom byte.

Eva Račická je výrečná, srdečná a má veľa priateľov aj medzi známymi osobnosťami. Ako invalidná dôchodkyňa sa však celé roky nevedela dostať k mestskému bytu.

Pochádza z adoptívnej rodiny, z desiatich detí, jej otec zomrel, keď bola malá. Súrodencov našla v roku 2014 cez televízny program a dodnes je s nimi v kontakte.

Od jehovistov nechceli

Má problémy s kĺbmi zo športu a pridružené úrazy z čias, keď pretekársky behala ako žiačka. Potom jej zistili ľahkú epilepsiu. Tá ju pripravila o prácu vodičky električky aj o robotu na železnici. Neskôr sa k zdravotným ťažkostiam pridružila astma.

K predaju časopisu, pri ktorom zostala dodnes, ju priviedla šťastná náhoda, Zbadala zvláštny plagát na nástenke katolíckej charity. "Na fotografii bol Picasso, čo sa drží za hlavu. To ma zaujalo," spomína Eva.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu