SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Vodný lyžiar na Dunaji aj mníšky v zoo. Dobrotivý paparazzo má storočnicu

Šmotlák fotil akčne a s humorom.

Počiatky vodného lyžovania (1955): Netypický záber na Bratislavský hrad z petržalskej strany Dunaja. Hlavným hrdinom tu nie je táto dominanta, ale roztopašný mladý športovec, ktorý namiesto vtedy u nás nedostupných vodných lyží vynaliezavo použil krídlo starých dverí. (Zdroj: Anton Šmotlák)

V jeho fotografiách bol každodenný život Bratislavčanov spred viac než polstoročia, a predsa v nich nebola socialistická sivosť. Pulzoval v nich život, pohyb, nechýbal humor.

Hoci sa Anton Šmotlák špecializoval na divadelnú fotografiu, vo voľnom čase pre radosť zachytával momentky zo zákulisia života v Bratislave aj na iných miestach Slovenska a vytvoril tak vzácny archív.

Tieto snímky, ktoré nazýval náladovkami, dokumentujú od polovice 50. rokov dvadsať rokov dobového diania aj atmosféru v Bratislave. Či už je to vodný lyžiar s improvizovaným športovým výstrojom na Dunaji, hrajúce sa deti pri mlákach alebo flirtujúci kombajnista.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé snímky zostali roztrúsené v rôznych časopisoch a potom sa na ne zabudlo. Mohli zostať zabudnuté dodnes, nebyť úsilia jeho syna Antona Šmotláka mladšieho, ktorý zdigitalizoval otcov rozsiahly archív.

Nedávno výber z týchto fotografií vyšiel v publikácii Šmotlák vydavateľstva Slovart. V novembri ubehlo sto rokov od fotografovho narodenia.

Pri práci sa bavil

Anton Šmotlák patril podľa kurátora Slovenskej národnej galérie Aurela Hrabušického k prvým slovenským fotografom, ktorí sa postarali o uvoľnenie z dogiem socialistického realizmu.

„Do fotografie vniesol hybný moment, akceleráciu diania, razanciu v záberoch, akýsi fotografický drajv,” píše Hrabušický v publikácii Šmotlák.

„V čase, keď si fotografi dávali dobrý pozor na to, čo a akým spôsobom zachytia vo svojich snímkach a postupovali veľmi opatrne, Šmotlák prichádzal so zábermi, na ktorých dobre vidieť, že sa ,pri práci‘ naozaj zabával a fotografovanie si užíval. Pracoval bez predpojatosti, bez zábran a v uvoľnenom stave mysle,“ píše.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu