SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Bol Beethoven v Bratislave naozaj kvôli tajomnej milenke?

Neprišiel však kvôli milenke, ako to tvrdia turistické bedekre.

Energická chôdza a husté, neučesané vlasy, tak stvárnil skladateľa viedenský maliar Julius Schmid. (Zdroj: LIBRARY OF CONGRESS)

Bol vtedy ešte mladý, keď docestoval z neďalekej Viedne. Svetoznámym skladateľom sa mal stať až neskôr. Už vtedy mal však talentovaný mladík za sebou prvé diela a fascinoval svojimi klavírnymi improvizáciami aj búrlivým výzorom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budúceho titana hudby pokrstili 17. decembra 1770 v Bonne, narodil sa do hudobníckej rodiny s flámskymi koreňmi a už od raného detstva ho drilovali v hre na klavíri v snahe urobiť z neho ďalšieho Mozarta.

Vo Viedni sa natrvalo usadil ako 22-ročný a odvtedy spojil s hudobnou metropolou celý zvyšný život. Navyše nerád cestoval. Jednu z mála ciest mal podniknúť v novembri 1796 práve do Prešporka, aby sa predstavil tamojšiemu publiku.

Doteraz však neexistoval jediný priamy dôkaz, že Beethoven tu naozaj hral. Bratislava sa napriek tomu celé roky hrdila ako mesto, kde vraj skladateľ strávil sedem nocí, prežil milostné avantúry, kochal sa tunajšími krásami, ba rovno si sem odskakoval za milenkami.

Fámy servírované turistickými sprievodcami, cestovnými kanceláriami, médiami aj hudobnými festivalmi mali ďaleko od reality. Čo sa skutočne dialo počas jeho návštevy?

Symbolicky sa to podarilo odkryť až teraz, pri 250. výročí jeho narodenia.

Nečakaný objav vo Varaždíne

„Naše doterajšie vedomosti o Beethovenovom koncerte v Prešporku doteraz bazírovali iba na jedinej vete z listu, ktorý písal spriatelenému výrobcovi klavírov do Viedne. V ňom mu síce avizoval, že koncert odohrá 23. novembra 1796, problém bol, že list písal ešte pred podujatím a inak sa nenašiel žiadny dôkaz, že koncert sa odohral.

Ba ani vtedajšie noviny Pressburger Zeitung, ktoré inak reflektovali rôzne podujatia, ho nespomenuli, takže niektorí hudobní historici začali pochybovať, či sa koncert vôbec uskutočnil,“ vysvetľuje Anna Schirlbauer-Grossmannová.

„V turistických propagačných materiáloch, žiaľ, nielen v nich, sa pritom táto informácia, bohato vyšperkovaná fantazijnými podrobnosťami, predávala už ako faktum.“

Hudobnej historičke a autorke štúdií pre naše aj zahraničné odborné periodiká, ktorá spolupracuje aj s prestížnym Beethovenovým domom v Bonne, sa dôkaz podarilo nájsť na nečakanom mieste.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu