SME

Fajka zhasla. Alebo nie?

Dnešní fajkári majú svoje kluby, svoju filozofiu a svoje netradičné súťaže.

Fajčenie fajky je rituál, treba dbať, aby nezhasla. (Zdroj: Marko Erd)

Pri predstave medzinárodnej súťaže si väčšina z nás vybaví uštvaných, spotených účastníkov, ktorí sa usilujú o rekord, náhlia sa za najlepšími časmi a vyšťavení dorazia do cieľa.

U fajkárov ide o úplne opačný výkon. Byť čo najpomalší. Smejú sa uštvanej dobe a vedia, že na niektoré veci v živote skrátka treba pokoj a čas.

Začalo sa to v roku 1890, keď sa v belgickom meste Bruggy stretli v krčme členovia miestneho Rookersclubu. Posadali si, každý dostal tri gramy tabaku, po zapálení fajok im vzali zápalky a úlohou bolo fajčiť čo najdlhšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď niektorému zo súťažiacich zhasla fajka, prezident klubu udrel kladivkom po zvone. Podľa dobových novín víťaz fajčil hodinu a 28 minút a vypil pri tom veľa pohárov piva.

Neboli to len Belgičania. Tieto súťaže mali obľubu aj v severnom Francúzsku a Holandsku, v roku 1935 sa zúčastnilo súťaže v Berlíne 71 klubov. Za prvej republiky vraj občas aj po našich dedinách súťažili sedliaci v šenkoch, kto vydrží pufkať čo najdlhšie.

Po vojne obnovili súťaž v roku 1978 v Japonsku, víťaz sa dostal už cez dve hodiny. Hoci vždy sa nájdu aj smoliari, ktorí už pri zapaľovaní fajky zlomia zápalku, originálni borci ďalej lámu rekordy.

Slovenskí rekordmani vydržia fajkať dve hodiny a zatiaľ najlepší je Talian Gianfranco Ruscalla, ktorý na majstrovstvách sveta v roku 2008 získal rekord s neuveriteľným časom tri a pol hodiny.

Nefajčiť pod psa

„Možno sa to na prvý pohľad zdá neskutočné, ale aj taká činnosť ako fajčenie fajky má svoju súťažnú disciplínu. A to aj na úrovni majstrovstiev sveta. U nás máme Majstrovstvá Slovenska a medzinárodnú súťaž Grand Prix Slovakia, ale v roku 2016 sa nám podarilo zorganizovať Majstrovstvá Európy,“ opisuje Maroš Stražanec z prezídia Pipe Club Nitra.

V meste pod Zoborom vtedy privítali tri stovky súťažiacich z 28 krajín a keďže šlo o otvorené majstrovstvá, okrem európskych pretekárov prišli súťažiť aj z USA, Mexika a Japonska. „Pravidlá súťaže v pomalom fajčení fajky sú veľmi jednoduché,“ vysvetľuje.

„Každý súťažiaci dostane novú fajku, tri gramy tabaku, zápalkovú krabičku s dvomi zápalkami a drevené dusátko, pomocou ktorého sa upravuje horiaci tabak vo fajke. Na pokyn rozhodcu si počas piatich minút pripravia tabak do fajky, potom sa odštartuje a do jednej minúty musia mať zapálenú fajku.

Víťazí ten, komu sa podarí udržať uhlík čo najdlhšie. Je to gentlemanská súťaž, takže hoci máme rozhodcov, každý, komu zhasne fajka, zdvihne ruku a zahlási sa.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7HE8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu