SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Osvietenie, Mečiar vo Wolfsthale aj ignorovanie žien. Aký bol rok 1990?

Čo bolo najabsurdnejšie?

Danglár s motívom "Astalavista komunista". (Zdroj: Archív J. G.)

Bolo to pocit slobody z možnosti napísať do školskej učebnice, že komunistická strana bola zločinecká organizácia. Z možnosti slobodne kresliť a robiť si z každého žarty.

Bola to totálna zmena kariéry aj celého života v základoch, možnosť cestovať kamkoľvek a kupovať si konečne pravdivé mapy.

Ale aj pocit ohrozenia z rastúceho nacionalizmu či absurdity z prvej Mečiarovej návštevy na Západe.

Na naše otázky, čo robili v prelomovom roku 1990, aké zmeny sa v tom roku udiali v ich živote a čo najabsurnejšie a dnes už nepredstaviteľné zažili, odpovedajú:

Historička Katarína Zavacká, výtvarník Jožo Danglár Gertli, herečka a politička Magda Vášáryová, vizuálna umelkyňa Ilona Németh, lesoochranár Juraj Lukáč, knižný vydavateľ a exprimátor Žiliny Ivan Harman, hudobník Branislav Jobus a sociologička Zuzana Szatmáry.

Katarína Zavacká, historička

V roku 1990 som zažívala pocit slobody. Nielen preto, že sa smelo za hranice. Roky sme ako nestraníci boli ´druhá kategória´ a odrazu som mohla ísť do archívu bez toho, aby mi na to niekto dával súhlas. Mohla som si v knižnici bez problémov vypožičať knihy, ktoré dovtedy boli na zvláštnych zoznamoch.

A mojim deťom už nikto nehovoril, že nemajú šancu získať odporúčanie na tie školy, kam chceli - už stačilo len dobre urobiť skúšky.

Oslovil ma prvý ponovembrový minister školstva Ladislav Kováč, aby som vypracovala kapitoly občianskej náuky do prvej slobodnej učebnice pre stredné školy. Chápal, ako málo ľudia vedeli o demokratickom fungovaní štátu a o jeho dejinách a išlo o to, aby učitelia do pár týždňov dostali do rúk nové pomôcky.

Súvisiaci článok Prvý rok slobody priniesol ilúzie, sklamanie aj veľa bizarností Čítajte 

Pre niekoho bola prelomom prvá účasť na manifestácii, ale pre mňa to, keď som k tvrdeniu, že komunistická strana bola zločinecká organizácia, mohla verejne publikovať argumenty, že prečo je to tak.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu