SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Prvý rok slobody priniesol ilúzie, sklamanie aj veľa bizarností

Aký bol život v novej realite v roku 1990.

Rok 1990 bol rokom prvých slobodných volieb, ale aj prvých problémov. (Zdroj: Ján Lörincz)

V spoločnosti sa diali prevratné zmeny. Po dlhých desaťročiach sme mohli slobodne voliť aj slobodne hovoriť, prišli výdobytky demokracie, ale aj prvé problémy, erotické časopisy, nové politické iniciatívy, ale aj šovinizmus a rozkrádanie štátu.

Eufória z novembrových dní predošlého roka sa postupne vytrácala a k slovu prichádzala každodenná realita. Bol to rok rôznych bizarností a zrážky novonadobudnutej demokracie s rezíduami totality, otvorených hraníc aj našej vnútornej neslobody, s ktorou sa do istej miery vyrovnávame doteraz.

Manifestácia nenávisti, hulvátstva a agresie

Tento 17. november bol úplne iný. Ešte pred rokom sa na Námestí SNP v Bratislave, hovorilo o porozumení a láske, skandovalo sa proti násiliu. O rok, 17. novembra 1990 sa všetko zmenilo.

Tváre boli agresívne, ústa plné nadávok, zdvíhali sa päste, v rukách boli kamene. Iní mávali papierikmi s heslom „ľudskosť, slušnosť, znášanlivosť“, no krikľúni ich prehučali a rečníkov na tribúne nebolo v reve ani počuť.

Oslavy prvého výročia Nežnej revolúcie, ktoré sa zvrhli na manifestáciu nenávisti, hulvátstva a agresie, šokovali spoločnosť.

„Totalitu charakterizuje okrem iného aj agresivita. Vulgárny, zato však veľmi praktický pokus o čosi podobné sme mohli sledovať v sobotu večer na bratislavskom Námestí SNP,“ písala Smena v pondelok a fotografiu sprevádzal podtitul: „Odviali nežnosť lanské snehy?“

Pri odchode z tribúny opľuli vtedajšieho člena vedenia Verejnosti proti násiliu (VPN) Fedora Gála. „Pri prvom kontakte s agresívnymi národovcami mi spadla sánka. Zrazu som bol židák, odrodilec, špina,“ spomína si dnes pre SME.

Čo sa zmenilo za ten rok?

Zrážka nového so starým

V januári si obyvatelia štátu vypočuli novoročný prejav Václava Havla, v ktorom im prezident na rovinu povedal, že hádam nečakajú, že im aj on bude klamať tak ako všetci pred ním.

Súvisiaci článok Osvietenie, Mečiar vo Wolfsthale aj ignorovanie žien. Aký bol rok 1990? Čítajte 

Vo februári podpísali dohodu o odchode okupantských sovietskych vojsk, ktoré u nás strašili od roku 1968, v marci zákon označil cenzúru ako nezákonnú.

V apríli sa začala druhá, finálna etapa likvidácie ostnatých drôtov na našich hraniciach, ktorá sa skončila na jeseň - ale v skutočnosti sme mali ešte ďaleko k európskemu štandardu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu