SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

V príbehoch rodinných fotografií z čias socializmu sa spomína aj na skryté pravidlá

Súťaž rodinných snímok z čias socializmu.

Mnohí spomínajú na zážitky a priateľstvá z pionierskych táborov. V rozprávaniach pamätníkov nechýba kritika, humor ani irónia. (Zdroj: archív účastníkov súťaže)

Pohľadajte v rodinných albumoch zaujímavú fotografiu z čias socializmu a popýtajte sa rodičov alebo starých rodičov na príbeh, ktorý je s ňou spojený. Zapíšte ho a pošlite e-mailom spolu so skenom fotografie.

Tak znie zadanie súťaže pre žiakov na druhom stupni základných škôl a stredných škôl, ktorú organizuje Ústav etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied a skončí sa teraz po roku symbolicky na výročie Nežnej revolúcie.

Na väčšej časti fotografií, ktoré do súťaže dosiaľ prišli, sú zachytené kolektívne udalosti ako prvomájové sprievody, pracovné brigády či veľtrhy, ale našli sa aj individuálne zážitky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Mladšia generácia, ktorá sa do výskumu zapojila, pristupovala k minulosti s veľkou mierou zvedavosti a bolo zjavné, že pre mnohých bola príležitosť sadnúť si a dozvedieť sa súvislosti z minulosti jedinečná.

Zároveň sa však ukázalo, že naša kolektívna socialistická minulosť je pre nich už veľmi vzdialená a abstraktná," hovorí etnologička Soňa Lutherová, ktorá je súčasťou výskumného tímu projektu Súčasné obrazy socializmu, v rámci ktorého sa fotosúťaž organizuje.

Šička influencerka

Prázdne regály v obchodoch, nedostatkový tovar aj nemožnosť cestovania sú pre mladých už dnes nepredstaviteľné.

Lutherovú projekt utvrdil v presvedčení, že je načase sa každodennému životu v socializmu výskumne venovať, a to najmä preto, že pamätníkov, ktorí zažili prvé roky režimu začiatkom 50. rokov, je čoraz menej.

Viacerí z rodičov či starých rodičov v príbehoch, ktoré žiaci do súťaže poslali, spomínali, ako sa zúčastnili na pobyte v pionierskom tábore, či už ako účastníci, alebo vedúci.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico.

Budú lietať triesky, ale tak to pri robení poriadku chodí.


5. feb
Mikaela Shiffrinová vypadla v alpskej kombinácii.

Talianka je vo veku 32 rokov najstaršia víťazka alpskej kombinácie.


Nikola Baďová 2 h
Ukrajinské ministerstvo obrany dostane nové vedenie.

Reznikov by mal skončiť vo funkcii.


5 h
ZUZANA KEPPLOVÁ.

Šikanovanie SaS nemá konca-kraja.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu