SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Tri pohľady: Kde vo svete to zatiaľ s koronou zvládli najlepšie a prečo

Čím sa môžeme inšpirovať od iných.

Japonská disciplinovanosť, hygienické návyky a veľmi pragmatický prístup vlády pomáhajú krajine prekonať aj hendikep hustého osídlenia. (Zdroj: TASR/AP)

Virológ BORIS KLEMPA, matematik RICHARD KOLLÁR, ktorý modeluje šírenie koronavírusu, a epidemiologička ALEXANDRA BRAŽINOVÁ hovoria o tom, kde to doteraz s koronou zvládli najlepšie. Odpovedali na tieto otázky:

1. Ktoré tri krajiny zvládli podľa vás doteraz boj s pandémiou najlepšie a prečo?

2. Aké boli stratégie, ktoré im poskytli výhodu oproti iným krajinám? V čom sa môžeme od nich poučiť?

3. Na základe čoho môžeme hovoriť o tom, ktoré krajiny sa na druhú vlnu pripravili lepšie ako iné?

Boris Klempa, virológ

1. a 2. V žiadnom prípade si netrúfam hodnotiť, ktoré tri krajiny zvládajú situáciu najlepšie. Nemám o tom taký dokonalý prehľad a nie je ani také jednoduché určiť, čo sú tie najdôležitejšie kritériá, podľa ktorých by sme ich mali vybrať.

Napriek tomu by som vybral tri krajiny, ktoré svojím prístupom rozhodne stoja za pozornosť: Čína, Japonsko a Nemecko. Sú to veľmi rôznorodé krajiny, boli počas pandémie v rôznych situáciách a predstavujú rôzne prístupy.

Čína bola na začiatku pandémie bezpochyby v najhoršej situácii a momentálne ju zvláda mimoriadne dobre. Určite je veľmi sporné, za akú cenu a taktiež veľa detailov nevieme, takže si rozhodne netrúfam ju dávať za vzor.

No je to vynikajúca ukážka toho, čo všetko je možné, ak sa vláda rozhodne dať si zastavenie šírenia pandémie za absolútnu prioritu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu