SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Fotila priateľov a zaznamenala svet, ktorý vzápätí zanikol. Nazvala ho Utópiou

Získala cenu Slovak Press Photo.

Bolo to miesto slobody, šťastia a komunity, hovorí fotografka. (Zdroj: Karina Golisová)

V Cvernovke začala fotiť, lebo tam žili jej priatelia a zaujímaví mladí ľudia. Zoznámila sa so všetkými, fotila ich v ateliéroch, ale aj pri každodenných činnostiach, upratovaní izieb, sťahovaní, sprchovaní aj písaní odkazov v spoločnej kuchynke.

Ako fotiek pribúdalo, začala sa v nich črtať večná téma konfliktu spoločnosti a alternatívnej mládeže, ktorou si musí prejsť každá nová generácia. Vznikol záznam unikátneho sveta tesne pred jeho zánikom. Nazvala ho Utópia. V súťaži Slovak Press Photo s ním získala ocenenie Mladý talent roka.

Karina Golisová študuje na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) fotku už štvrtý rok a z fotografií plánuje vydať knihu.

Cvernovku, kde fotky vznikali, zrovnali so zemou bagre a zanikla podobne ako mnohé iné miesta v Bratislave.

Umelci v bývalej továrni

„Fotiť v Cvernovke som začala v roku 2018, bolo to intuitívne rozhodnutie fotiť toto prostredie a mojich najbližších kamarátov. Začiatky boli teda veľmi osobné, no časom som si začala uvedomovať širšie a zaujímavejšie aspekty celej témy.

Potom som sa odrazu dozvedela, že Cvernovka sa ide búrať. Bolo to veľmi nečakané. A aj rýchle - stihli ju zbúrať v priebehu týždňa. Keď som tam prišla, polovica už bola zbúraná.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu