SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Dokumentarista: Starostovia sa za ťažbu ropy predávajú lacno

Rozhovor s režisérom Dominikom Jursom.

Režisér Dominik Jursa. (Zdroj: SME - Marko Erd)

„Na Slovensku sú ľudia ľahostajní, ten strach sa dedí,“ hovorí jeden z protagonistov dokumentu Zlatá zem. Tu to tak však nie je. Režisér DOMINIK JURSA, ktorý nakrútil aj dokument o Mečiarovi v sérii Expremiéri, zobrazil v tomto filme úspešný boj hŕstky aktivistov proti veľkej americkej ropnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trvalo približne päť rokov, kým sa im podarilo ťažbu ropy na severovýchode Slovenska odvrátiť. Jursa rozpráva, ako to dokázali a prečo sa taký odpor zdvihol práve u nás.

Ako ste sa dozvedeli o príbehu odporu skupiny občanov proti prieskumu ťažby ropy na východe Slovenska?

Hľadal som tému na magisterský film a vtedy mi zavolal Peter Sabo z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Aktivisti hľadali mediálne pokrytie kauzy a oslovili ma asi preto, že som predtým robil filmy s environmentálnou tematikou.

Vycestoval som na východ, kde sme stretli budúcich protagonistov, ktorí už vtedy mali jednoznačný názor, že nechcú ťažbu a že budú proti nej bojovať.

Uvedomil som si, že je to skvelá téma preto, lebo mám možnosť sledovať nielen aktivizmus samotný, ale aj to, ako sa aktivizmus rodí a ako rastie odpor.

Čo bol v tomto prípade hlavný problém?

Súvisiaci článok Mali nádory a krvácali z nosa. Vysúdila pre nich stovky miliónov Čítajte 

Dve záujmové skupiny boli na jednom poli a každá chcela z krajiny ťažiť niečo iné. Kým domáci, ktorí tam žili, chceli mať pokojný život v ústraní a fungovať v spojení s prírodou, druhá strana sa snažila z krajiny niečo vyťažiť doslova. To je tiež legitímne.

Bol to spor o hodnotách. Protagonisti hovorili, že je to naturalizmus verzus materializmus.

Aktivistom išlo najmä o to, že im hrozila zmena charakteru krajiny, v akej chcú žiť. V jednej malej obci malo napríklad podľa plánu vzniknúť až dvadsať ťažobných vrtov, každý s rozlohou sto krát sto metrov betónu.

Boli ste sa pozrieť aj v Poľsku, kde ťažba v podobnom území nikoho netrápila. Aj ropná spoločnosť bola zaskočená tým, aký sa proti ťažbe zdvihol odpor. Prečo sa to udialo práve tu?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu