SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Nedajte sa oklamať. Na túto tému nakrútili stredoškoláci svoj prvý film

Počas festivalu Azyl vznikli nové krátke filmy.

Záber z filmu Patrika Růžičku. (Zdroj: Festival AZYL)

Festival Azyl ponúka každoročne okrem prehliadky najlepších medzinárodných krátkych filmov a videoklipov aj možnosť prejaviť sa filmovou rečou aj mladým tvorcom. Výsledkom bolo tento rok päť krátkych filmov, ktoré pripravili stredoškoláci.

"Už v minulosti sme zvažovali vytvorenie sekcie pre tvorcov do 18 rokov. Tento rok sme už druhýkrát urobili workshop pre stredoškolákov, v ktorom sa pod vedením odborných lektorov učili základné filmárske zručnosti. Výsledkom bol ich vlastný krátky film," vysvetľuje organizátor festivalu a workshopov Viliam Štrelinger.

Nedajte sa oklamať, bola téma, ktorú mali stredoškoláci spracovať vo svojom prvom filme. "Účastníci až do začiatku workshopu nepoznali zadanú tému. Museli sa teda popasovať aj s námetom, aj s časom. Na spracovanie mali päť dní," hovorí Štrelinger.

"Zvolená téma sa nám zdala mimoriadne aktuálna a keďže má spoločenský význam, zdalo sa nám to ideálne spojenie. Stále však platí, že najdôležitejšie je mať dobrý nápad."

A v čom je špecifická práca s mladými ľuďmi? "Podľa našich skúseností sú dnešní študenti naučení nepremýšľať, ale povedať to, čo chce počuť dospelý. Tento trik majú zautomatizovaný zrejme zo škôl.

Práve preto bolo dobré, že náš workshop bol interaktívny, museli si svoje veci vydiskutovať a obhájiť. Kreativita je jednou z ciest, ako búrať toto zautomatizované myslenie. Bolo by fajn dostať jej do nášho školského systému čo najviac."

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu