SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Robil zo seba politického mučeníka, Hlinkova propaganda funguje dodnes

Rok 1919 bol veľmi turbulentný.

Paríž sa počas mierovej konferencie v roku 1919 stal prakticky hlavným mestom sveta. (Zdroj: wikimedia.org)

Text: Tomáš Jahelka / Historická Revue

Okrem oficiálnej československej delegácie sa v roku 1919 na mierovú konferenciu do Paríža tajne vybrala aj zvláštna partia aktivistov zo Slovenskej ľudovej strany. Zložená bola z katolíckych farárov, redaktora či obchodníka. O čo táto „delegácia“ usilovala?

Išlo o poslancov československého parlamentu (Národného zhromaždenia) za Slovenskú ľudovú stranu Františka Jehličku a Andreja Hlinku, ďalšími účastníkmi boli Štefan Mnoheľ, redaktor Slováka, straníckych novín ľudovej strany, štvrtým bol farár a stredoškolský učiteľ Jozef Rudinský a piatym obchodník Jozef Kubala.

Vedúcim tejto skupiny a organizátorom výpravy bol František Jehlička, ktorý pracoval v prospech maďarskej iredenty. Jeho snahou bolo znovupričlenenie Slovenska k Maďarsku, respektíve zotrvanie Slovenska pod svätoštefanskou korunou.

Jehlička napísal aj tzv. memorandum, ktoré táto skupinka chcela predložiť na mierovej konferencii, pričom jeho obsah tvorili vymyslené sťažnosti a urážky na Čechov a požiadavka konania referenda o autonómii na Slovensku.

Protičeská kampaň

Najznámejšou postavou z tejto pätice bol však určite Andrej Hlinka. Ten síce pozitívne prijal vznik Československej republiky, ale veľmi rýchlo prešiel na silnú opozičnú politiku. Podpísal aj Martinskú deklaráciu, ale už za krátky čas sa o nej začal vyjadrovať negatívne a ospravedlňovať svoj podpis na nej.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu