SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Duch totalitnej NDR žije! Na futbalových štadiónoch

Východonemecký futbal znamená stále problém

Výtržníci pred zápasom medzi 1. FC Lokomotiv Lipsko a Dynamom Schwerin v roku 1990. (Zdroj: Von Bundesarchiv, Bild 183-1990-0414-009 / Wolfried Pätzold)

Pred 30 rokmi sa začal posledný ročník najvyššej futbalovej súťaže Nemeckej demokratickej republiky. Už o pár týždňov neskôr vzniklo zjednotené Nemecko. Zápasy sa hrali koncom leta a na jeseň 1990 v atmosfére nakumulovaných spoločenských problémov. Práve vďaka futbalu zažívali západní Nemci prvé šoky z ich bratov z Východu.

Hoci futbalové výtržníctvo malo aj v západnej Európe za sebou niekoľko smutných kapitol, pohľad na masy agresívnych mladíkov v obrátených oranžových "bomberách", bijúcich sa za vysokými kovovými plotmi, na rozpadávajúcich sa betónových tribúnach nehostinných štadiónov, to bola predsa len silná káva.

Navyše, keď k folklóru chuligánov z Východu patrilo aj zdvíhanie pravíc pred tvárami policajtov a volanie na slávu Hitlerovi.

Fanúšikovia z východného Nemecka vedia vytvoriť búrlivejšiu atmosféru než tí zo západných klubov. Ich radikalizmus je známy. Krátko pre mojím príchodom do FC Hansa Rostock ostreľovali domáci priaznivci svetlicami sektor s hosťami zo St. Pauli. Bo to veľký škandál.

Marek Janečka, záložník MFK Karviná

Domáci zápas Európskeho pohára majstrov medzi Dynamom Drážďany a belehradskou Červenou hviezdou v marci 1991 bol priam festivalom agresie a nenávisti vysielaným v priamom prenose. Konfrontácia s mladými sympatizantmi nacizmu z krajiny, ktorá sa navonok prezentovala antifašistickými myšlienkami a "bola vzkriesená z ruín", ako znelo v jej hymne, budila strach a množstvo otázok.

Nemecko čelilo za posledné tri desaťročia mnohým škandálom spojeným s futbalovým chuligánstvom. Ich iniciátormi boli až nápadne často násilníci z jeho východnej časti.

Martýr z Dynama

Posledný ročník najvyššej východonemeckej futbalovej ligy bol riadne dohraný, prebiehal teda aj po zjednotení, pričom posledným šampiónom sa stal FC Hansa Rostock. Spoločne s Dynamom Drážďany ho preradili do Bundesligy, čoskoro sa však začala prejavovať ťažká hospodárska situácia tradičných východonemeckých klubov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu