SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Dvetisíc hviezd namiesto dvadsiatich. Aký je pohľad z parku tmavej oblohy

Reportáž z parku tmavej oblohy v Poloninách.

Areál Astronomického observatória na Kolonickom sedle (Zdroj: Róbert Adam)

Park tmavej oblohy Poloniny máme na Slovensku desať rokov, observatórium priamo uprostred neho už od začiatku milénia. Skutočný nápor návštevníkov však zažíva až tento rok.

Kým v roku 2018 do Astronomického observatória na Kolonickom sedle prišlo približne 5500 ľudí, tento rok v júli prišiel dvojnásobok záujemcov ako vlani.

"Je to na hranici našich kapacít. Dopyt bol však ešte vyšší," hovorí Róbert Adam, odborný pracovník Vihorlatskej hvezdárne v Humennom, pod ktorú observatórium patrí.

Za skromné vstupné si tu každý môže pozrieť výnimočný pohľad na oblohu, aký sa už v Európe takmer nevyskytuje. Kompletný trojhodinový program s exkurziou po observatóriu, kde sa nachádza druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku, planetáriom a večerným pozorovaním stojí len päť eur.

"V bezmesačnú a bezoblačnú noc tu vidíme aj dvetisíc hviezd. V rovnakom čase a za rovnakých podmienok niekto v meste naráta možno len dvadsať hviezd," približuje odborný pracovník observatória Tomáš Medulka.

Začal sem chodiť už ako 14-ročný v rámci astronomického krúžku a pracuje tu tri roky. V lete sú podmienky na pozorovanie najlepšie, v zime sa neraz brodia snehom.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu