SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Podliehame kolektívnym preludom a masovej hystérii, pretože sme spoločenské tvory

Rozhovor s psychológom Jakubkom.

Od salemských čarodejníc cez beatlemániu až po masové nevoľnosti, smiech či skákanie, tomu všetkému dokážeme podľahnúť. (Zdroj: Profimedia)

Masová hystéria a rôzne kolektívne preludy môžu ohrozovať uzavretú komunitu ľudí, ale v extrémnych prípadoch aj celú spoločnosť. Kritické myslenie a samostatnosť v myslení bez automatického preberania toho, čo vravia druhí, by nás do istej miery mali masových psychogénnych javov uchrániť.

Zhovárali sme sa so psychológom Martinom Jakubkom z Katedry psychológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Čo je to masová psychogénna hystéria, ktorá sa označuje skratkou MPI?

Alternatívnymi názvami podobných javov sú aj kolektívna alebo skupinová hystéria, v prípade MPI je však špecifickým odlišujúcim znakom to, že sa viacerí ľudia v približne rovnakom čase začnú cítiť chorí, napriek tomu, že pre to neexistuje objektívny medicínsky dôvod.

Súvisiaci článok Mysteriózna nákaza mladých študentiek. Čo za ňou stálo? Čítajte 

Ako sa prejavuje?

Zvyčajne ide o presvedčenie, že na nich pôsobí jed alebo prenosná choroba. Postihnutí ľudia o sebe navzájom vedia a práve vedomosť o iných chorých a ich symptómoch je faktorom, ktorý napomáha rozšírenie.

Ako sa MPI odlišuje od iných typov kolektívnych preludov?

Ide práve o obsah toho presvedčenia. Jeho súčasťou totiž musí byť zdravotný stav.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu