SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Mysteriózna nákaza mladých študentiek. Čo za ňou stálo?

Epidémia mala stovky obetí. Jej pôvodcom však nebol vírus ani baktéria.

Školáčky zo západného brehu Jordánu žijú v nepokojnej oblasti. Vypätá situácia mala vplyv aj na šírenie epidémie, ktorú nazvali dženínsky syndróm. (Zdroj: SITA/AP)

Vyučovanie v škole v palestínskej dedinke Arrába pri meste Dženín bolo 21. marca 1983 rovnaké ako každý deň. Až do chvíle, keď sa 17-ročná žiačka uprostred hodiny rozbehla k oknu.

Dusila sa, kašľala, potrebovala sa nadýchnuť čerstvého vzduchu. Dýchala prerývane a sťažovala sa na bolesť hlavy a ospalosť. Učiteľ ju poslal domov.

Ibaže čoskoro mali podobné príznaky ďalšie žiačky. O niekoľko hodín ich už boli desiatky. Neznáma choroba sa rýchlo šírila po triedach a panika narastala. Dievčatá vraveli, že cítia pach ako po zhnitých vajíčkach alebo rybách.

Mohlo ísť o epidémiu. No čoskoro skrslo podozrenie, že môže ísť o otravu plynom či o chemický útok v oblasti plnej nepokojov a atentátov.

Riaditeľ školy volal políciu aj lekárov, tí konštatovali aj zhoršenie videnia a vracanie. Pár študentiek omdlelo. Nikto nevedel, čo sa deje, vyše tridsať dievčat urýchlene hospitalizovali a ďalšie prípady pribúdali. O pár dní s rovnakými príznakmi previezli z dedín pri Dženíne 360 pacientov, z toho väčšina mladých dievčat.

Tajomná nákaza následne postihla prakticky celý Západný breh Jordánu, v nemocniciach bolo tisíc ľudí a svet spozornel.

Súvisiaci článok Podliehame kolektívnym preludom, pretože sme spoločenské tvory, hovorí psychológ Čítajte 

Napätie umocňovali správy z médií, nasledovali demonštrácie, zásahy polície a vojska. Lekári pritom stále nepoznali pôvod záhadnej epidémie. Čo sa vlastne odohralo a aký to bol vírus?

Otrávené v školskej triede

„Viac ako tristo študentiek z piatich rôznych škôl v Dženíne bolo otrávených v priestoroch svojich škôl,“ písali izraelské noviny Haarec.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu