SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Postavili nám najkrajšie mestá, ktoré dodnes obdivujeme. Kde sa stratili naši Nemci?

Žili tu s nami vyše osemsto rokov.

Nemeckí obyvatelia Smolníckej Huty. Nemci na Slovensko priniesli rozvoj remesiel, najmä baníctva. (Zdroj: Archív Múzea kultúry karpatských Nemcov)

Prišli na vozoch aj na pltiach dolu Dunajom. Tisíce nových osadníkov vrátane žien a detí. Baníkov, hutníkov, obchodníkov aj drevorubačov. Všetci hovorili cudzím jazykom.

Vo večnej ľudskej túžbe po lepšom mierili do krajiny na východe kultúrnej Európy, do krajiny zničenej po mongolskom vpáde a riedko osídlenej miestnym slovenským obyvateľstvom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dodnes obdivujeme banícke majstrovstvo a gotické centrá stredoslovenských miest, spišské pamiatky európskej úrovne aj fantastické diela Majstra Pavla z Levoče.

To všetko je dedičstvom po karpatských Nemcoch s ich originálnou kultúrou, ktorá dotvárala multietnický stredoeurópsky priestor.

Žili tu s nami vyše osemsto rokov. Kým v stredoveku bol Nemcom každý piaty obyvateľ dnešného územia Slovenska, dnes ich u nás žije len okolo päťtisíc. Čo nám zostalo po našich Nemcoch a kam sa stratili?

Najprv smrť, potom bieda, až potom chleba

"Erste Generation der Siedler erntete Tod, zweite die Not, nur die dritte hat das Brot."

Príslovie, ktoré sa tradovalo medzi karpatskými Nemcami o dávnych začiatkoch, značí v preklade, že prvá generácia osadníkov žala smrť, druhá biedu a len tretia mala chleba.

V novom domove osídľovali ľudoprázdne doliny alebo aj existujúce slovenské osady. Etnických Slovákov nebolo veľa a krajina bola aj výrazne hospodársky zaostalá oproti zvyšku Európy, mnohé fungovalo na primitívnej úrovni z čias dávno minulých.

Nemeckí osadníci sa doterigali nielen s vozmi, deťmi a dobytkom, ale aj s novými technológiami, pracovitosťou a zručnosťou, s ktorou klčovali lesy, zakladali nové mestá a vnikali do hlbín zeme.

"Nemecká kolonizácia sa v minulosti zveličovala aj bagatelizovala. Na jednej strane to bolo nacionalistické velikášstvo nemeckých bádateľov, na druhej zas systematické znevažovanie významu ich prisťahovalectva a prínosu," približuje riaditeľ Múzea kultúry karpatských Nemcov Ondrej Pöss.

"Dnes je konsenzus v tom, že nemecké východné osídľovanie v 11. - 14. storočí bolo súčasťou rozsiahleho európskeho pohybu v stredovekom vývoji krajín."

Prišli na pozvanie

"V hosťoch a prichádzajúcich mužoch je veľa užitočného. Hostia prichádzajú z rozličných krajín a končín, prinášajú so sebou aj rozličné jazyky a zvyklosti, rozličné náuky a zbrane, a to všetko ozdobuje a povyšuje kráľovský trón a súčasne zastrašuje spupnosť cudzincov.

Veď kráľovstvo jediného jazyka a jediného mravu je slabé a krehké." V latinskom origináli "imbecille et fragile".

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu